Sędziowie, prokuratorzy i rolnicy mają wątpliwości, ale poprawek do ustawy emerytalnej nie będzie
Autor: PAP/Rynek Seniora   24 listopada 2016 10:26

Minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska powiedziała w środę (24 listopada), że na etapie prac senackich nie planuje wnoszenia poprawek do ustawy obniżającej wiek emerytalny z 67 lat do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

- Nie planujemy zgłoszenia żadnych poprawek - powiedziała Rafalska.

Sejm przyjął prezydencki projekt 16 listopada, w piątek zacznie go omawiać senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej, a potem trafi pod obrady plenarne Izby - najprawdopodobniej podczas najbliższego posiedzenia w przyszłym tygodniu.

"Przywracamy stan sprzed 1 stycznia 2013 r."
Minister - pytana o wątpliwości środowiska sędziów i prokuratorów, że ich wiek przejścia w stan spoczynku został przez Sejm obniżony do 65 lat, ale nie został zróżnicowany ze względu na płeć - powiedziała, że w jej ocenie uchwalona przez Sejm ustawa, która teraz trafiła do Senatu, przywraca stan sprzed podwyższenia wieku emerytalnego, również dla tych zawodów.

- Zróżnicowanie przechodzenia na emeryturę zachowuje ważność jako przepisy przejściowe do 2017 r. - podobnie jak przy emeryturach rolniczych - wyjaśniła. Chodzi o możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę - dla rolników jest to wiek 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Takie przepisy zawarte były w obecnie obowiązującej ustawie podnoszącej wiek emerytalny i zmiana prawa tego nie zmieniła.

- Potem przywracamy stan sprzed 1 stycznia 2013 r., i tutaj nic nie zmieniamy - dodała Rafalska. Przed 1 stycznia 2013 r. - czyli dniem wejścia w życie przepisów podnoszących wiek emerytalny do 67 lat - wiek przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów wynosił co do zasady 65 lat niezależnie od płci. Obowiązywały jednak uprawnienia do zróżnicowanego ze względu na płeć przechodzenia na emeryturę w wieku 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn, uzależnione od sędziowskiego i prokuratorskiego stażu pracy.

- To było przedmiotem rozważań podczas prac w Sejmie i to jest nasza wersja, poprawek w tym zakresie nie będziemy zgłaszać. Ta wersja przywraca stan sprzed 1 stycznia 2013 r. i tu zmiany nie zaproponowaliśmy - dodała.

Ponadprzeciętne obciążenia i ponadprzeciętna praca?
Przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP prok. Jacek Skała powiedział, że ze strony środowiska nie ma zgody na to, aby kobiety pełniące tę służbę - inaczej niż wszystkie inne kobiety w Polsce - musiały pracować jak mężczyźni do 65. roku życia. - Nasz zawód wiąże się z ponadprzeciętnymi obciążeniami i w zamian za to mamy mieć ponadprzeciętną długość pracy? Liczę na to, że senat, pan prezydent i Prokurator Generalny zauważą ten problem - powiedział Skała.

W uchwale związek prokuratorów zwrócił uwagę, że - wbrew zamierzeniom obniżenia wieku emerytalnego i jego zróżnicowania w zależności od płci - kobiety pełniące funkcję sędziego i prokuratora nabędą uprawnienia do przejścia w stan spoczynku dopiero po ukończeniu 65. roku życia. - Tym samym kobiety prokuratorzy i sędziowie byłyby jedynymi w Polsce grupami zawodowymi, które nabywałyby prawa emerytalne po przekroczeniu granicy 65 lat - zwracają uwagę prokuratorzy i wnoszą o zmianę tej zasady w dalszych pracach nad ustawą.

Według ZZPiPP w trakcie prac sejmowej podkomisji wykreślono zasadę przyjętą w prezydenckim projekcie, że sędziowie i prokuratorzy mają prawo do wcześniejszego - na swój wniosek - przejścia w stan spoczynku po ukończeniu przez kobiety 55 lat, jeżeli przepracowały jako sędzia lub prokurator nie mniej niż 25 lat, i w wieku 60 lat dla mężczyzn, jeżeli przepracowali na tych stanowiskach nie mniej niż 30 lat. Po pracach w podkomisji takie uprawnienie do wcześniejszej emerytury ma obowiązywać jedynie do końca 2017 r.

Również Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" prosi, by w toku dalszych prac legislacyjnych nad ustawą zwrócić uwagę na brak zróżnicowania wieku emerytalnego ze względu na płeć i brak stopniowego odchodzenia od możliwości wcześniejszego przechodzenia w stan spoczynku po 2017 r.

Według nieoficjalnych informacji PAP od osób zajmujących się pracami legislacyjnymi nad ustawą, podczas piątkowych prac komisji senackiej najprawdopodobniej zostaną zaproponowane poprawki w tej sprawie, dotyczące obu problemów zgłaszanych przez stowarzyszenie sędziów i związek prokuratorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR