Sejm: dalsze prace nad projektem obniżenia wieku emerytalnego - po wakacjach

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 lipca 2016 10:31


Sejm: dalsze prace nad projektem obniżenia wieku emerytalnego - po wakacjach Rząd przyjął pozytywne stanowisko wobec projektu, który zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Fot. archiwum

Podkomisja, w której jest prezydencki projekt obniżający wiek emerytalny, zbierze się dopiero po wakacjach - prawdopodobnie we wrześniu - powiedział jej przewodniczący Jan Mosiński (PiS). Powodem jest pobyt w szpitalu sejmowego legislatora.

We wtorek (19 lipca) rząd przyjął pozytywne stanowisko wobec projektu, który zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Rekomenduje jednak, żeby zmiana obowiązywała najwcześniej od 1 października 2017 r. Prezydencki projekt zakładał, że ustawa weszłaby w życie 1 stycznia 2016 r.

Mosiński w rozmowie z PAP wyjaśnił, że jeden z prawników Biura Legislacyjnego Sejmu, który zajmował się projektem jest szpitalu i z tego powodu nie można od razu podjąć pracy w podkomisji. - Szef zespołu legislatorów jest w szpitalu i będzie tam jeszcze najbliższych kilkanaście dni, co siłą rzeczy przesuwa prace na wrzesień - na początek września - powiedział PAP Mosiński.

- Gdyby ekspert nie był na zwolnieniu, myślę, że jeszcze podczas tej sesji parlamentu moglibyśmy odbyć posiedzenie, lub przed okresem urlopowym - zaznaczył.

- Ponieważ rząd rekomenduje przyszłoroczny październikowy termin wprowadzenia zmian, podejrzewam, że chyba wygrała koncepcja tego 9-miesięcznego vacatio legis, o które w ostatniej chwili upomniał się ZUS. Ten czas ma pozwolić na przygotowanie systemu informatycznego do zmian i ich obsługi - mówił Mosiński.

- Spokojnie zdążymy przeprowadzić to we wrześniu - ocenił. - Miało to być od 1 stycznia 2017 r., czasami tak to wygląda, ale realizujemy deklaracje wyborcze - podkreślił poseł PiS.

Projekt zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę trafił do Sejmu 30 listopada 2015 r. Jego pierwsze czytanie odbyło się 9 grudnia, potem trafił do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. W komisji 12 stycznia 2016 r. przeprowadzono wysłuchanie publiczne ws. projektu. 10 marca komisja utworzyła kierowaną przez Mosińskiego nadzwyczajną podkomisję, w której obecnie projekt się znajduje.

30 czerwca Komitet Stały RM rekomendował rządowi pozytywną opinię o projekcie. Resort finansów chciał jednak powiązać obniżony wiek ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Miałby to być dodatkowy - poza wiekiem - element uprawniający do przejścia na emeryturę.

Prezydencki projekt nie zawiera takich zapisów - ani jako osobnego kryterium przejścia na emeryturę, ani jako powiązanego z obniżonym wiekiem emerytalnym.

Obecnie wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. W 2020 r. mężczyźni mają przechodzić na emeryturę w tym wieku, a kobiety w 2040 r.

Uzasadnieniem dla zaproponowanego przez rząd terminu wejścia w życie rozwiązania "najwcześniej z dniem 1 października 2017 r." jest "konieczność przeprowadzenia wszystkich czynności przygotowujących ZUS i KRUS do przeprowadzenia zmian ustawowych" - zapisało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po wtorkowych obradach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.