Sejm: kluby za przyznaniem żołnierzom-górnikom uprawnień kombatanckich
Autor: PAP/Rynek Seniora   29 kwietnia 2016 14:54

Wszystkie kluby poparły w Sejmie podczas pierwszego czytania poselski projekt nowelizacji ustawy o kombatantach oraz osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego; rozszerza ona listę uprawnionych do świadczeń wynikających z tej ustawy o tzw. żołnierzy-górników.

Żołnierze-górnicy to żołnierze zastępczej służby wojskowej przymusowo z przyczyn politycznych zatrudnieni w latach 1949-1959 w kopalniach węgla, kamieniołomach lub zakładach rud uranu. To także żołnierze z poboru z 1949 r. wcieleni również z powodów politycznych do nadkontyngentowych brygad "Służby Polsce" i przymusowo zatrudnieni w kopalniach węgla lub kamieniołomach.

Reprezentujący autorów projektu Sławomir Piechota (PO) poinformował w piątek (29 kwietnia) w Sejmie, że chodzi o 26 tys. żołnierzy-górników oraz 19 tys. wdów po nich. Środowisko to od dawna zabiega o włączenie go do ustawy o kombatantach.

Obecnie uprawienia dla tej grupy osób regulowane są w specjalnej ustawie z 1994 r. o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych. Przepisy tej ustawy traktują tę grupę osób represjonowanych w sposób mniej korzystny niż inne ofiary represji okresu powojennego, których uprawnienia określa ustawa o kombatantach.

- Osoby te korzystają w podstawowym zakresie z dwóch uprawnień: świadczenia pieniężnego, którego maksymalna wysokość jest równa dodatkowi kombatanckiemu, ale tylko maksymalna wysokość, czyli ta, która przysługuje osobom, które przepracowały 12 miesięcy. Świadczenie wyliczane jest za każdy miesiąc nie więcej niż za 20 miesięcy. Grupie tej przysługuje też ryczałt energetyczny tej samej wysokości co kombatantom i osobom represjonowanym - mówił Piechota.

Wyliczył szereg uprawnień, których żołnierze-górnicy nie otrzymują. - To dodatek kompensacyjny, ulgi w przejazdach środkami komunikacji publicznej, pierwszeństwo do środowiskowej opieki socjalnej oraz do uzyskania miejsca w domu pomocy społecznej, czy też możliwość ubiegania się o przyznawaną w drodze wyjątku o emeryturę lub rentę, jeśli nie spełniają wymogów ubiegania się o nie w trybie podstawowym, a także prawo do okresowej, czy też doraźnej pomocy pieniężnej - zaznaczył Piechota.

- Jeśli wśród nich są osoby, które w wyniku wypadków lub chorób spowodowanych właśnie ta przymusową pracą w kopalniach, czy brygadach budowlanych, mają one uprawnienia do świadczeń w trybie ustawy z 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów i ich rodzin. Wdowy i wdowcy po kombatantach posiadają uprawnienie do zaopatrzenia m.in. w bezpłatne leki. Takich uprawnień nie mają wdowy po żołnierzach-górnikach - wyliczał poseł.

- Zatem jest szereg, konkretnych uprawnień, które otrzymają te osoby, po przyjęciu przez parlament proponowanej przez nas ustawy. Ale w moim przekonaniu, to nie te zrównane uprawnienia są tu najważniejsze. Najważniejsze jest zrównanie statusu, uszanowanie tych osób tak, aby ich krzywda była potraktowana w ten sam sposób, jak traktowana jest krzywda kombatantów - podkreślił poseł PO. Zaznaczył, że chodzi o to by traktować ich tak samo, a nie poprzez odrębną ustawę.

Podczas debaty przedstawiciele wszystkich klubów poselskich opowiedzieli się za dalszą pracą nad projektem. - Chodzi o ludzi, którym skradziono najlepsze lata życia - podkreślił Waldemar Andzel (PiS). Przypomniał, że jego klub w 2008 r. złożył projekt dotyczący m.in. włączenia żołnierzy-górników do ustawy o kombatantach. Nie został on jednak poparty przez koalicję PO-PSL.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.