Sejm: komisja przeciw obniżeniu wieku emerytalnego dla głuchych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 stycznia 2018 09:14


Sejm: komisja przeciw obniżeniu wieku emerytalnego dla głuchych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sejmowa komisja ds. petycji nie uwzględniła we wtorek (9 stycznia) petycji dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego dla osób głuchych - do 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn.

Komisja rozpatrywała petycję, która zakłada obniżenie wieku emerytalnego dla osób głuchych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności do 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn. Zgodnie z nią osoby głuche - z ubytkiem słuchu powyżej 80 dB - miałyby możliwość łączenia przyszłej emerytury ze świadczeniem rentowym.

W petycji zwrócono uwagę, że osoby głuche mają szczególnie trudną sytuację życiową, ponieważ trudno im znaleźć stabilną pracę i większość z nich utrzymuje się ze świadczeń rentowych i zasiłku pielęgnacyjnego. "Z powodu trudnej sytuacji na rynku pracy powinno się umożliwić osobom głuchym zdecydowania o przejściu na emeryturę po 20 latach stażu pracy, poprzez wzgląd na to, że są to osoby, które w sposób szczególny z powodu swojej niepełnosprawności doświadczają dyskryminacji na rynku pracy, także w niektórych przypadkach dyskryminacji płacowej" - argumentowano.

Według Jerzego Paula (PiS) propozycja jest nieuzasadniona. Zaznaczył, że skrócenie stażu pracy i wieku emerytalnego skróci czas, w którym odkłada się składki. - Przy kapitałowym, obowiązującym obecnie, systemie emerytalnym spowoduje to stosunkowo niskie świadczenia emerytalne - podkreślił.

O propozycji negatywnie wypowiedział się także poseł PO Sławomir Piechota (PO). - Jeżeli ktoś z powodu niepełnosprawności nie może pracować i ta niepełnosprawność jest główną przeszkodą (do podjęcia pracy - PAP) to otrzymuje rentę. A jeżeli może pracować, to pracuje na zasadach ogólnych - mówił. Zaznaczył, że proponowane rozwiązanie to "hybryda" i po jej wprowadzeniu nie wiadomo byłoby, w oparciu o jaki system wypłacać świadczenia.

Z kolei w opinii Biura Analiz Sejmowych zwrócono uwagę, że zrealizowanie postulatu "oznaczałoby wykreowanie nowego rodzaju emerytury dla wąskiej grupy ubezpieczonych, ze względu na kryterium dotyczące stanu zdrowia, niestosowane dotychczas w polskim systemie emerytalnym".

"Zmiana w systemie emerytalnym polegająca na wprowadzeniu szczególnych warunków nabycia prawa do emerytury dla grupy osób głuchych zwiększy obciążenia finansowe FUS, a w konsekwencji budżetu państwa ze względu na deficyt FUS" - podkreślono.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR