Sejm: krytyczne uwagi do ustawy o pomocy prawnej
Autor: PAP/Rynek Seniora   03 czerwca 2015 09:14

Szereg krytycznych uwag do planowanego systemu bezpłatnej przedsądowej pomocy prawnej zgłosili przedstawiciele organizacji społecznych na wtorkowym (2 czerwca) posiedzeniu sejmowej podkomisji. Rozpoczęła ona prace nad rządowym projektem ustawy regulującej kwestie tej pomocy.

Jak wskazywali podczas dyskusji przedstawiciele licznych organizacji pozarządowych zajmujących się poradnictwem prawnym, planowany system pomocy m.in.: nie rozdziela osób wymagających drobnej porady od petentów zmagających się z poważnymi problemami prawnymi, nie uwzględnia opinii osób mających doświadczenie w udzielaniu porad i wprowadza sztuczny podział między środowiskiem profesjonalnych adwokatów i radców prawnych, a osobami udzielającymi pomocy w ramach organizacji społecznych.

- Dajcie nam szansę, to jest początek - odpowiadał na te uwagi wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń. Przyznał, że ma świadomość, iż nowa ustawa nie spełni wszystkich oczekiwań, ale jest to projekt "realny pod względem finansowania i zaspokajania potrzeb obywatelskich".

Zdaniem prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych (KRRP) Dariusza Sałajewskiego projekt - przy wszystkich ograniczeniach - ma "jedną zasadniczą zaletę, czyli jest już w Sejmie po pierwszym czytaniu". Dlatego, jak dodał, prostsze będą jego późniejsze zmiany, już po zebraniu doświadczeń związanych z funkcjonowaniem systemu pomocy.

Propozycje przepisów o nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym omawiane są od ponad dekady, a złożenie w Sejmie projektu dotyczącego tych kwestii planowało kilku ministrów sprawiedliwości.

Wiosną trafił do Sejmu projekt będący realizacją zapowiedzi rządu PO i przewidujący taką bezpłatną pomoc dla osób niezamożnych, seniorów po 75. roku życia, kombatantów, weteranów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny i ofiar klęsk żywiołowych. W kraju ma zostać utworzonych ponad 1,5 tys. punktów, w których będą udzielane bezpłatne porady. Łącznie - według szacunków MS - ustawa może dotyczyć ponad 5 mln potencjalnych beneficjentów pomocy prawnej.

- Blisko 70 proc. porad, to tzw. porady życiowe. Ludzie boją się urzędów, nie rozumieją swoich praw i obowiązków, w kolejnych 20 proc. spraw można udzielić porady drogą elektroniczną, tylko 10 proc. spraw wymaga profesjonalnej pomocy prawnej - mówił o dotychczasowych doświadczeniach z poradnictwem prawnym Krzysztof Szydłowski ze Stowarzyszenia Inicjatyw Samorządowych. Dodał, że dlatego projekt powinien uwzględniać też możliwość pomocy poprzez internet w ramach tzw. e-kancelarii.

W odpowiedzi Kozdroń zaznaczył, że tworzony system ma być dodatkowy. - Nie zabieramy organizacjom dotychczasowych zadań. Jest ustawa o pomocy społecznej, która odnosi się do pomocy rodzinnej, społecznej i socjalnej. My mówimy natomiast o pomocy prawnej - mówił.

Jako regułę w projekcie przyjęto, że pomoc będą świadczyć adwokaci lub radcowie prawni na podstawie umowy zawartej z powiatem. Powiat będzie mógł jednak powierzyć prowadzenie połowy punktów na jego terenie organizacjom pożytku publicznego. W punktach prowadzonych przez te organizacje - obok pomocy adwokatów i radców - będzie możliwe także uzyskanie porad dotyczących prawa podatkowego, które będą udzielane przez doradców podatkowych.

Organizacje pozarządowe - jak przewidziano - będą także mogły zatrudniać do udzielania pomocy osoby, które ukończyły wyższe studia prawnicze, jeśli mają one co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu czynności związanych ze świadczeniem pomocy prawnej.

Kwestia dopuszczenia absolwentów studiów prawniczych do udzielania porad jest kolejnym z punktów wywołujących kontrowersje. - Pomoc musi mieć jednolity standard i być na tym samym poziomie, co usługa komercyjna - zaznaczył Sałajewski. Dodał, że konieczne jest co najmniej dookreślenie kwalifikacji osób, które miałyby udzielać pomocy w ramach organizacji pozarządowych i takie poprawki KRRP będzie postulowała w toku dalszych prac w podkomisji.

Ponadto projekt zawiera także przepisy dotyczące udzielania bezpłatnej informacji prawnej. Ma być ona udzielana w wojewódzkich centrach informacji prawnej za pośrednictwem infolinii telefonicznej. Nowa ustawa ma poruszać też kwestie edukacji prawnej społeczeństwa.

Podkomisja będzie kontynuowała swoje prace w przyszłym tygodniu, wówczas przystąpi już do omawiania poszczególnych artykułów projektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.