Sejm: nadzwyczajna podkomisja zajmie się projektem prezydenta ws. wieku emerytalnego

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 marca 2016 10:41


Sejm: nadzwyczajna podkomisja zajmie się projektem prezydenta ws. wieku emerytalnego Prezydencki projekt ws. obniżenia wieku emerytalnego, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, trafił do Sejmu pod koniec listopada 2015 r. Fot. Lukas Plewnia/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

W Sejmie powołaną specjalną podkomisję, która zajmie się prezydenckim projektem ustawy przywracającej niższy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat, niezależnie od płci.

 

Do podkomisji, którą w czwartek (11 marca) utworzyła Komisja ds. polityki społecznej i rodziny weszło sześcioro posłów PiS, dwóch z Platformy Obywatelskiej i po jednym z pozostałych klubów - Kukiz'15, Nowoczesna i PSL - w sumie 11 przedstawicieli Sejmu.

Prezydenckimi zmianami zajmą się Ewa Tomaszewska, Urszula Rusecka, Barbara Bartuś, Joanna Kopcińska, Elżbieta Duda i Jan Mosiński z PiS, PO będą w podkomisji reprezentować dwie posłanki - Katarzyna Izabela Mrzygłocka i Magdalena Kochan. Kukiz'15 skierował do prac nad wiekiem emerytalnym Jarosława Porwicha, a Nowoczesna Joannę Augustynowską. Podczas czwartkowego posiedzenia nie było reprezentanta PSL i komisja pozostawiła wolne 11. miejsce dla przedstawiciela tego klubu.

Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, trafił do Sejmu pod koniec listopada, pierwsze czytanie odbyło się podczas posiedzenia Sejmu na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu.

Projekt zakłada przywrócenie niższego wieku przechodzenia na emeryturę. Podczas wysłuchania publicznego związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium - stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę. OPZZ uważa, że staż powinien wynosić 40 lat niezależnie od płci, Solidarność mówi o stażu 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągną go w 2040 r. a mężczyźni w 2020.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.