Sejm: weterani nie zapłacą za pobyt w DPS

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 września 2017 09:11


Sejm: weterani nie zapłacą za pobyt w DPS Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Częściowe lub całkowite zwolnienie weteranów z opłat za pobyt w Domu Pomocy Społecznej zakłada projekt noweli, którym zajął się Sejm. Członkowie klubów wyrazili generalne poparcie dla inicjatywy. Zgłoszono jednak poprawki dotyczące m.in. zasad finansowania tego rozwiązania.

Poseł-sprawozdawca Anna Krupka (PiS) poinformowała, że w związku z wpłynięciem dwóch projektów - rządowego i poselskiego (autorstwa PO) poświęconych podobnej tematyce komisja polityki społecznej zdecydowała o przedłożeniu wspólnego sprawozdania tych projektów. Jako wiodący przyjęto projekt rządowy.

- Celem tego projektu jest wsparcie członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP, którzy z powodu wieku, choroby bądź niepełnosprawności nie mogą samodzielnie funkcjonować. Projektowana ustawa wprowadzi możliwość zwolnienia ich w części lub w całości z ponoszenia opłaty w Domu Pomocy Społecznej z urzędu albo na wniosek. O zwolnieniu będzie decydował organ ustalający opłatę za pobyt w DPS w formie decyzji administracyjnej, uwzględniając możliwości i sytuację finansową gminy. Do ubiegania się o zwolnienie z ponoszenia opłaty będzie uprawniała decyzja o przyznaniu uprawnień kombatanckich, zaświadczenie o uprawnieniach kombatanckich lub legitymacja członka Korpusu - mówiła w środę (13 września) Krupka.

Waldemar Andzel z PiS podkreślił, że ustawa będzie miała zastosowanie dla osób najbardziej zasłużonych dla Rzeczpospolitej, które narażając życie i zdrowie walczyły zbrojnie o jej niepodległość i suwerenność. Zaznaczył, że projekt obejmuje więc także osoby biorące czynny udział w Powstaniu Warszawskim. - Jest więc szerszy od zgłoszonego przez posłów PO, traktuje wszystkich kombatantów równo. Zmiany te powinny być wprowadzone dawno temu, niestety przez osiem lat rządów PO-PSL środowisko kombatanckie się ich nie doczekało. Nakłady na urząd ds. kombatantów na początku rządów PiS zostały zwiększone o 5 mln zł, podczas gdy za rządów PO były sukcesywnie zmniejszane - powiedział.

Reprezentujący klub PO Marcin Święcicki przypomniał, że PO z inicjatywy m.st. Warszawy przedstawiła rok temu projekt, by powstańcy warszawscy z DPS mogli korzystać bezpłatnie, a koszt ich pobytu po połowie pokrywało miasto Warszawa i rząd. - Rząd przedstawił ostatnio projekt szerszy - obejmujący wszystkich weteranów walk o niepodległość i został on rekomendowany przez komisję. Niemniej podczas jej obrad nasunęły się wątpliwości. Największą jest, że powierza się tę sprawę gminom według ich własnego uznania, czy stać je na pomoc kombatantom, czy nie (...)więc nie ma pewności, że będą jednakowo traktowani. A jak przypomniano na komisji, weterani walczyli o wolną Polskę, nie o wolną gminę i nie ma powodu, by państwo i rząd zdejmowały z siebie odpowiedzialność za weteranów - mówił.

Złożył także poprawkę proponującą, by weterani opłacali w DPS pewną część, ale nie więcej niż 50 proc. swojego dochodu, a resztę miałby pokrywać rząd. - Ustawa o kombatantach oprócz weteranów mówi o też o m.in. ludziach, którzy siedzieli w łagrach, obozach, więźniach politycznych do 1956 r. I proponujemy, by w sprawie tych innych kategorii, już nie weteranów, zastosować rozwiązanie rządowe, czyli upoważnić gminy do przyjścia im z pomocą w finansowaniu pobytu w DPS według uznania gminy - dodał Święcicki.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR