Sejmowe komisje przeciw wysłuchaniu publicznemu "ustawy dezubekizacyjnej"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 grudnia 2016 16:35


Sejmowe komisje przeciw wysłuchaniu publicznemu "ustawy dezubekizacyjnej" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sejmowe komisje odrzuciły wnioski PO i Nowoczesnej o wysłuchanie publiczne projektu "ustawy dezubekizacyjnej", zmniejszającej emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL.

Komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz polityki społecznej i rodziny rozpoczęły we wtorek (13 grudnia) pracę nad rządowym projektem ustawy, według którego emerytury i renty ponad 32 tys. b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL sięgną maksymalnie średniego świadczenia w ZUS.

Klub Nowoczesna złożył wniosek o wysłuchanie publiczne projektu ustawy - 9 stycznia 2017 r. PO złożyło podobny wniosek - według ich propozycji przesłuchanie miało by się odbyć 10 stycznia 2017 r.

Wcześniej - we wtorek rano - Sejm nie poparł wniosków PO, Nowoczesnej i PSL o odrzucenie projektu. Za odrzuceniem w pierwszym czytaniu głosowało 159 posłów, 258 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. W związku z tym projekt trafił do sejmowych komisji: administracji i spraw wewnętrznych oraz polityki społecznej i rodziny.

W myśl rządowego projektu noweli niższe świadczenia będą wypłacane "za służbę na rzecz totalitarnego państwa od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.". Informację o przebiegu służby funkcjonariuszy w okresie PRL ma sprawdzać IPN.

Zmiany obejmą funkcjonariuszy SB, jednostek Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Obniżenie emerytur i rent będzie dotyczyć także osób, które służyły w jednostkach MON, w tym - w Wojskowej Służbie Wewnętrznej i Wojskach Ochrony Pogranicza.

Zmiany mają dotyczyć także kadry naukowo-dydaktycznej, naukowej, naukowo-technicznej oraz słuchaczy i studentów Akademii Spraw Wewnętrznych (z wyłączeniem Wydziału Porządku Publicznego w Szczytnie), a także Centrum Wyszkolenia MSW i Wyższej Szkoły Oficerskiej MSW w Legionowie.

Według szacunków MSWiA, obniżonych zostanie ponad 18 tys. emerytur policyjnych, ponad 4 tys. policyjnych rent inwalidzkich i ponad 9 tys. rent rodzinnych. Z projektu wynika też, że rocznie budżet państwa będzie wydawał o ok. 546 mln zł mniej na świadczenia emerytalne i rentowe z systemu zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR