Senacka komisja: bez poprawek do obniżenia wieku emerytalnego

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 listopada 2016 16:02


Senacka komisja: bez poprawek do obniżenia wieku emerytalnego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Senacka komisja zaproponowała, by Senat nie wnosił poprawek do ustawy obniżającej wiek emerytalny z 67 lat obecnie do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Izba na kolejnym posiedzeniu - w przyszłym tygodniu ma zająć się prezydencką ustawą, którą Sejm przyjął 16 listopada.

Podczas prac komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej ani reprezentująca prezydenta minister Anna Surówka-Pasek ani reprezentujący rząd wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki nie zgłosili żadnych wniosków legislacyjnych.

Swoją poprawkę zaprezentował Jan Rulewski, jednak nie uzyskała ona poparcia komisji. Rulewski chce, by podstawowy wiek emerytalny nie zmienił się - wynosił nadal 67 lat niezależnie od płci, ale by można byłoby uzyskać do niej prawo w wieku 62 lat, przy stażu pracy 40 lat dla mężczyzn i 35 dla kobiet - przy uwzględnieniu w tym stażu ich "funkcji rodzinnych i opiekuńczych".

Podczas piątkowego posiedzenia (25 listopada) wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział, że w uchwalonych przez Sejm zapisach wiek przejścia w stan spoczynku prokuratorów i sędziów jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn - 65 lat, ale teraz nie będzie zgłaszał poprawki zmieniającej to. Taki projekt nowelizacji ustawy może zostać zgłoszony później, jako osobna propozycja legislacyjna.

Dzień wcześniej wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak zapowiadał, że podczas prac w Senacie resort zaproponuje poprawkę do ustawy obniżającej wiek emerytalny z 67 lat do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, tak aby zasada ta odnosiła się też do sędziów i prokuratorów.

W piątek Warchoł przypomniał, że do końca 2017 r. będą obowiązywały korzystniejsze dla tych grup warunki przechodzenia w stan spoczynku - 55 lat dla kobiet po przepracowaniu w zawodzie 25 lat i 60 lat dla mężczyzn - po 30 latach w zawodzie.

Związek Zawodowy Prokuratorów i Stowarzyszenie Sędziów Iustitia podczas posiedzenia przedstawiły własną propozycję poprawek, ale żaden z senatorów nie przejął ich, co byłoby warunkiem pracy nad nimi.

Zieleniecki zaznaczył, że rekomendacją rządu jest brak emerytur pomostowych - możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę, niż w obniżonym wieku 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. - Nie jesteśmy za powrotem do tych wygaszanych rozwiązań przejściowych dotyczących rolników, ale też prokuratorów i sędziów - mówił. - Zdajemy sobie sprawę z potrzeby rozróżnienia wieku kobiet i mężczyzn - dodał.

Biuro Legislacyjne Senatu proponowało, aby również wiek przechodzenia na emeryturę nauczycieli akademickich skrócić z generalną intencją ustawodawcy - do 65 roku życia, a dla profesorów 70 roku. Minister Surówka-Pasek przypomniała jednak, że resort szkolnictwa wyższego w trakcie prac nad ustawą nie zgłaszał takiej potrzeby. Obecnie wiek przechodzenia na emeryturę dla nauczycieli akademickich - niezależnie od płci wynosi 67 lat, a dla profesorów 70 lat.

Reprezentująca NSZZ "Solidarność" Barbara Surdykowska powiedziała, że związek, ale też pozostałe organizacje pracowników w Radzie Dialogu Społecznego - OPZZ i FZZ są stale za wprowadzeniem do systemu emerytury stażowej - uzależnionej nie od wieku, a od okresu opłacania składek - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. - Musi się to stać w przewidywalnej perspektywie - zaznaczyła.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą od 1 października 2017 r. wiek emerytalny zostanie obniżony. Zasada ta będzie dotyczyła obu systemów emerytalnych - powszechnego i rolniczego. Dla rolników do końca 2017 r. będzie możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR