Senat: PO przeciw obniżeniu wieku emerytalnego, PiS za

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 grudnia 2016 08:50


Senat: PO przeciw obniżeniu wieku emerytalnego, PiS za Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezydencka ustawa obniżająca wiek emerytalny zostanie przegłosowana na zakończenie trwającego posiedzenia Senatu - zapowiedziała prowadząca obrady marszałek Maria Koc. PO opowiedziała się przeciw przyjętemu w Sejmie rozwiązaniu, PiS jest za nim.

Podczas blisko siedmiogodzinnej debaty w czwartek (1 grudnia) senacka komisja zaproponowała, by Izba nie wnosiła poprawek do ustawy obniżającej wiek emerytalny z 67 lat do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Prezydencki projekt Sejm przyjął 16 listopada.

Wnioski mniejszości - o odrzucenie ustawy w całości, a w razie nieprzyjęcia takiego wniosku - poprawkę Jana Rulewskiego - zaprezentował sprawozdawca Mieczysław Augustyn. Przekonywał, że nie stać Polski na to, by przez wcześniejszy wiek emerytalny tracić osoby, które mogą być aktywne zawodowo. W jego ocenie doprowadzi to do zmniejszenia emerytur - w przypadku kobiet radykalnie - oraz większych dopłat z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego pochodzą pieniądze na wypłaty emerytur.

Wniosek mniejszości - poprawka Jana Rulewskiego - zmierza do tego, by podstawowy wiek emerytalny nie zmienił się i wynosił nadal 67 lat niezależnie od płci, ale by można było uzyskać prawo do emerytury w wieku 62 lat, przy stażu pracy 40 lat dla mężczyzn i 35 lat dla kobiet - co uwzględnienia w tym stażu ich funkcje rodzinne i opiekuńcze.

Nad wnioskami o odrzucenie projektu i wnioskiem mniejszości Senat będzie głosował na zakończenie zaplanowanego do piątku posiedzenia.

Polacy skorzystają z tej możliwości
W debacie Piotr Florek w imieniu klubu PO zapowiedział, że senatorowie nie poprą ustawy m.in. ze względu na obciążenia budżetu państwa. Wyliczał, że na program 500 plus wydatki wyniosą 23 mld zł rocznie, propozycja podwyższenia kwoty wolnej od podatku - ok. 15 mld, co w sumie z wcześniejszymi emeryturami kosztowałoby ok. 50 mld zł, gdyby Polacy skorzystaliby z tej możliwości.

- A Polacy z niej skorzystają - ocenił. W jego ocenie to dobrze, że w takiej sytuacji są propozycje ograniczenia możliwości dorabiania przez emerytów. - Przy gremialnym przejściu na emeryturę, np. kobiet w wieku 60 lat, które są w stanie dalej pracować i taką pracę podejmą, takie rozwiązania będą potrzebne - tłumaczył Florek.

W jego ocenie należało - pomimo obietnic z kampanii - utrzymać podwyższony wiek emerytalny, bo z jednej strony nie stać na to budżetu, a z drugiej - emerytury dla kobiet będą o 1000-1500 zł mniejsze, jeśli przejdą w wieku 60 lat zamiast w 67 roku. - My teraz ten system rujnujemy, trzeba współczuć temu, kto musiał będzie to zrobić z powrotem - podkreślił Florek.

Zdaniem Jana Marii Jackowskiego (PiS) to dobra zmiana i dobry kierunek zmian. Dziękował prezydentowi, który "obiecał, zgłosił i teraz z mównicy senackiej nad tym procedujemy" - mówił do prezydenckiej minister Anny Surówki-Pasek. Przypomniał, że zmiana przyjęta przez Sejm niczego dodatkowego nie wprowadza, przywraca jedynie to, co było przed podwyższeniem wieku emerytalnego.

Jan Rulewski w debacie tłumaczył motywy swojej poprawki, zgłoszonej jako wniosek mniejszości. W jego ocenie, takie rozwiązanie byłoby sprawiedliwsze i cieszyłoby się poparciem obywateli. Jednocześnie to rozwiązanie - utrzymujące podwyższony do 67 lat wiek emerytalny - jest przyjazne dla budżetu - przekonywał, prosząc o poparcie senatorów. Złożył też wniosek o wznowienie prac nad uchwałą Senatu dotyczącą dialogu społecznego.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR