Senior-WIGOR: rządowa obietnica niemożliwa do spełnienia
Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   03 kwietnia 2015 08:29

Samorządy, które zgodnie z intencją autorów programu miały być jego głównymi beneficjentami - czyli małe gminy o trudnej sytuacji demograficznej i niskich dochodach - nie będą w stanie z niego skorzystać - ocenia w rozmowie z portalem rynekseniora.pl  Janusz Kowalski, zastępca prezydenta Opola.

Program Senior-WIGOR przewiduje, że do 2020 r. rząd przeznaczy 370 mln zł na utworzenie dziennych domów seniora. Rząd zapowiedział, że w tym roku powstanie ok. 100 takich placówek. 

Na ich stworzenie zainteresowane samorządy będą mogły uzyskać z budżetu państwa jednorazowe wsparcie w wysokości do 80 proc. kosztów (ale nie więcej niż 250 tys. zł.), z czego na adaptację budynku przewidziano nie więcej niż 180 tys. zł, natomiast  na wyposażenie domu nie więcej niż 70 tys. zł. Z budżetu państwa zostanie również sfinansowana 1/3 kosztów utrzymania seniora w domu dziennym, ale tylko przez pierwsze trzy lata funkcjonowania placówki.

Będziemy się starać, ale…
- Tak, zamierzamy się ubiegać o to dofinansowanie. Jeżeli istnieje możliwość pozyskania funduszy zewnętrznych, to samorząd, który by tego nie zrobił wykazałby się niegospodarnością - mówi Janusz Kowalski, nadzorujący w magistracie m.in. Wydział Polityki Społecznej.

- Wiemy już, że chcielibyśmy pozyskać dofinansowanie zarówno na placówki już działające, jak i kluby, których utworzenie planujemy  w przyszłości. 

Prezydent podkreśla jednak, że program Senior-WIGOR należy potraktować co najwyżej jako ewentualne źródło dodatkowego wsparcia.

-Tak naprawdę to propozycja dla tych samorządów, które i tak są zdecydowane na to, by finansować powstawanie oraz działalność tego typu placówek. Dlatego, paradoksalnie, samorządy, które zgodnie z intencją autorów programu miały być jego głównymi beneficjentami - czyli małe gminy o trudnej sytuacji demograficznej i niskich dochodach - nie będą w stanie z niego skorzystać – tłumaczy Kowalski. 

Kalkulacja kosztów
Na dowód przytacza symulację kosztów powstania oraz utrzymania dziennych domów seniorów, które wykonano w opolskim magistracie.

- Z punktu widzenia Opola optymalne byłoby stworzenie placówek, do których uczęszczałoby 350-400 osób rocznie. Koszt ich utrzymania przez minimum 6 lat (taki wymóg nałożony jest przez program) to ponad 6,2 mln zł. Dofinansowanie z budżetu państwa może wynieść maksymalnie 1,2 mln zł. Resztę samorząd musi wyłożyć z własnej kieszeni - mówi.

- Do tego oczywiście należy dodać koszty wybudowania, ewentualnie adaptacji obiektu - dodaje. - Nie da się tego zrobić za pieniądze przewidziane w programie. 

Zdaniem prezydenta, jeżeli gminy przeliczą, jakie dofinansowanie otrzymają, oraz na jakie wsparcie będą mogły liczyć w trakcie pierwszych trzech latach funkcjonowania placówek Senior-WIGOR, a potem skonfrontują to z rzeczywistymi kosztami powstania tych placówek oraz kosztami ich prowadzenia, wtedy zrezygnują z ubiegania się o dofinansowanie.

Terminy nie do przejścia
Prezydent podkreśla, że rządowa deklaracja, iż w 2015 r. powstanie ok. 100 placówek Senior-WIGOR jest niemożliwa do spełnienia. W tej chwili samorządowcy nie mają nawet dostępu do pełnej treści przyjętego dokumentu. Brak jest też regulaminu konkursu, w ramach którego ma być przyznawane dofinansowanie. 

- Zgodnie z informacją, jaką uzyskaliśmy w ubiegłym tygodniu dokumenty te mają pojawić się na przełomie maja i czerwca, wtedy też ma być ogłoszony konkurs. To oznacza że 2-4 tygodnie będzie trwał konkurs, potem kolejne 2-4 miesiące na jego rozstrzygnięcie. Czyli dopiero ok. października może nastąpić podpisywanie umów z samorządami - wylicza prezydent.

 - Jeżeli premier obiecując 100 domów seniora na koniec roku miała na myśli podpisanie 100 umów na ich stworzenie, wtedy spełnienie tej  obietnicy jest możliwe - dodaje Janusz Kowalski.

- Jeżeli te domy miałby rzeczywiście fizycznie powstać do końca tego roku, informacje o programie samorządy powinny mieć już w lutym 2014 r. Około czerwca powinny być przekazane główne założenia programu oraz wymogi finansowe. Dzięki temu samorządy mogłyby odpowiednio wcześniej podjąć decyzję, czy chcą angażować się w ten projekt i zarezerwować na ten cel pieniądze w budżecie na 2015 r. - wyjaśnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.