
Polscy kierowcy to kolejna grupa, w której coraz liczniejsi są seniorzy. W Łodzi za kółkiem siada prawie 35 tys. osób, które ukończyły 60. rok życia. 356 z nich to osoby po 80., pięć z nich skończyła 90 lat - donosi Dziennik Łódzki.
Specjaliści zwracają uwagę, że starsi kierowcy powodują coraz więcej tragicznych wypadków. Tuż przed długim weekendem w Bukowcu w pow. łódzkim wschodnim doszło do tragedii. Auto, którym kierował 75-letni mężczyzna, zderzył się z innym samochodem. W wypadku zginął starszy kierowca.
Ze statystyk Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi wynika, że liczba wypadków spowodowanych przez kierowców powyżej 60. roku życia rośnie od kilku lat.
Wzrost liczby wypadków spowodowanych przez najstarszych kierowców zanotowano także w innych dużych miastach Polski, m.in. w Poznaniu i Katowicach. Żeby nie dochodziło do tragedii, w obu tych miastach zorganizowano dla seniorów bezpłatne warsztaty doszkalające i testy na koncentrację.
Jak zaznacza Zbigniew Popławski, wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców i właściciel łódzkiej szkoły jazdy, seniorzy mają słabszy refleks, co wynika z mniejszej sprawności manualnej. Nadrabiają to jednak tym, że kilkukrotnie pomyślą, zanim zdecydują się na wykonanie manewru. Przez co bardziej mogą drażnić flegmatycznością, ale nie stwarzają zagrożenie na drodze.
Więcej: www.dzienniklodzki.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych