Seniorzy będą mieli własną ustawę? Projekt jest już gotowy
Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   23 lipca 2015 23:00

Członkowie sejmowej Komisji Polityki Senioralnej (KPS) chcą, by jeszcze w tej kadencji parlament uchwalił nową ustawę poświęconą w całości polityce senioralnej. Mają już gotowy projekt i podczas dzisiejszego (23 lipca br.) posiedzenia, po wstępnej dyskusji skierowali go do Biura Analiz Sejmowych.

Michał Szczerba, przewodniczący Komisji o planach związanych z ustawą mówił m.in. podczas I Forum Rynku Seniora. Zapowiedział wtedy, że jej projekt będzie zwieńczeniem dotychczasowych prac Komisji.

Podczas dzisiejszego posiedzenia KPS uczestnicy dyskusji podkreślali, że przygotowana ustawa ma szansę stać się dokumentem o charakterze strukturalnym, mającym wpływ na sposób prowadzenia polityki w naszym państwie.  - Na przykład może stać się przyczynkiem do tego, by w przyszłym rządzie pojawiła się funkcja wicepremiera odpowiedzialnego za sprawy społeczne - oceniano.

Zastrzegano jednak, że ustawa może być przełomowa, ale pod warunkiem, że nie będzie miała charakteru tylko intencjonalnego.

Poseł Michał Szczerba, przewodniczący komisji tłumaczył, że projekt to efekt blisko rocznej pracy komisji i 26 posiedzeń, które się w tym czasie odbyły.  - W toku prac komisji wysłuchaliśmy informacji przedstawicieli różnych organów na temat tego, jak wygląda sytuacja osób starszych w Polsce w poszczególnych obszarach, oraz jakie działania w tym zakresie są podejmowane - powiedział. - To pozwoliło nam stwierdzić, że zarówno wiedza, jak i działania, mają charakter rozproszony i często fragmentaryczny.  

Przewodniczący podkreślił, że nowa ustawa zapewni im ciągłość, spójność i adekwatność w stosunku do potrzeb.

- Bezpośrednią inspiracją dla nas była wizyta w niemieckim Bundestagu. Członkowie Prezydium Komisji odbyli ją w styczniu tego roku. U naszych zachodnich sąsiadów polityka senioralna państwa od dawna prowadzona jest na podstawie oddzielnej ustawy - poinformował Szczerba.

Polityka senioralna: są założenia, będzie ustawa?
W tej chwili podstawowym dokumentem regulującym politykę państwa wobec osób starszych są „Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014–2020” przyjęte uchwałą Rady Ministrów w lutym 2014 r. - Chcemy, aby założenia stały się właściwą polityką - powiedział Michał Szczerba.  

Przygotowany przez KPS projekt nakłada na Radę Ministrów obowiązek stałego monitorowania sytuacji osób starszych w Polsce oraz przedstawiania posłom raz w roku (proponowany termin to koniec czerwca) kompleksowej informacji na ten temat.

Monitoring oraz podsumowująca go informacja ma obejmować takie obszary jak: bieżąca sytuacja demograficzna kraju, aktualne prognozy demograficzne, sytuacja ekonomiczna i zdrowotna osób starszych, poziom dostępu do usług socjalnych, sytuacja na rynku pracy, aktywność kulturalna i edukacyjna seniorów czy aktywność fizyczna.   

Informacja Rady Ministrów ma także zawierać wnioski i rekomendacje dalszych działań.

 - Proponujemy, by odpowiedzialnym za jej przedstawienie był minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego - powiedział Szczerba.  - Tryb przygotowania dokumentu określi Rada Ministrów w oddzielnym rozporządzeniu.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.