Seniorzy kontra nastolatkowie: starszych Polaków jest ponad dwa razy więcej

POLITYKA SENIORALNA

Autor: gazeta.pl, JW/Rynek Seniora   12 sierpnia 2016 11:55


Seniorzy kontra nastolatkowie: starszych Polaków jest ponad dwa razy więcej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gruntowne zmiany demograficzne w Polsce nie są pieśnią przyszłości. Najnowsze dane GUS pokazują, że pojawiają się już teraz. Osób 60+ jest ponad dwa razy więcej niż nastolatków, a według Instytutu GfK Polonia Polacy dysponują już ponad jedną piątą ogólnej siły nabywczej krajowej populacji.

W Polsce w 2015 r. mieliśmy mniej nastolatków niż ludzi po siedemdziesiątce. Nastolatków jest też o milion mniej niż osób w wieku 60-69. Podsumowując: osób w wieku 10-19 lat było 3,74 mln, zaś Polaków po 60 r.ż. - 8,77 mln, czyli ponad dwukrotnie więcej.

Czytaj też: Rośnie znaczenie srebrnej generacji w handlu. Jak i gdzie kupują Polacy 60+?

Na dodatek w ciągu ostatnich sześciu lat, pomiędzy rokiem 2009 a 2015, liczba osób poniżej dwudziestki zmalała aż o 667 tys. Dla porównania w analogicznym okresie Polaków po osiemdziesiątce przybyło ponad 300 tys. Liczba dziewięćdziesięciolatków wzrosła o ponad 80 proc. - w 2009 r. było ich 110 tys., a w 2015 - już ponad 200 tys.

Czytaj też: Srebrna gospodarka: przyszłość należy do innowacji senioralnych

Reasumując: żyjemy coraz dłużej i rodzimy coraz mniej dzieci - grupa osób w wieku 0-4 zmalała po 2009 r. o 107 tys., a obywateli w wieku 60-64 przybyło w tym czasie 574 tys.

Te zmiany oznaczają, że system emerytalny będzie kosztować coraz więcej, a PKB, na którym jest on oparty, będzie "wypracowywać" coraz mniej osób. System może mieć problemy z  wydajnością, ale inne obszary - niekoniecznie. 

- Wraz ze wzrostem liczebności grupy konsumentów zwanej umownie silver generations, rośnie ich znaczenie dla wybranych gałęzi gospodarki, w tym dla handlu i sektora usług szybkozbywalnych. Obecnie udział tej grupy nabywców w całkowitej wartości zakupów dokonywanych przez polskie gospodarstwa domowe wynosi 29,9 proc. - informuje Instytut GfK Polonia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR