Seniorzy mają gorszą pamięć? Tak myślą głównie nowoczesne społeczeństwa

POLITYKA SENIORALNA

Autor: www.naukawpolsce.pap.pl/Rynek Seniora   02 listopada 2015 09:00


Seniorzy mają gorszą pamięć? Tak myślą głównie nowoczesne społeczeństwa Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polscy i amerykańscy naukowcy przebadali grupę Polaków, Amerykanów i Indian Tsimane z Boliwii, reprezentujących społeczeństwo tradycyjne. Okazało się, że przypisywanie starszym gorszej pamięci jest charakterystyczne dla kultury zachodniej. W społeczności tradycyjnej seniorzy uważani są za osoby obdarzone lepszą pamięcią i zdolnością uczenia się.

Celem badań przeprowadzonych przez dr hab. Piotra Sorokowskiego, dr Agnieszkę Sorokowską i dr Tomasza Frąckowiaka z Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z dr Corinną E. Löckenhoff z Cornell University w Ithaca było sprawdzenie, jak ludzie z różnych kultur patrzą na starzenie. Wyniki opublikowano w „Journals of Gerontology: Psychological Science”.

W czasie badania naukowcy zadawali serie pytań sprawdzających, co Polacy, Amerykanie i Indianie sądzą o młodszych i starszych osobach w różnych kontekstach: mądrości, szacunku, zadowolenia z życia czy oceny pamięci. Indian pytano np. „kto zapamiętałby nową drogę do innej wioski?”, a Polaków i Amerykanów: „kto zapamiętałby nową drogę do sklepu”.

Jak się okazało, podczas gdy Polacy i Amerykanie cechę „dobra pamięć” przypisują zdecydowanie osobom młodszym, amazońscy Tsimane często kojarzą ją z osobami starszymi.

Naukowcy pytali również, kto szybciej nauczy się obsługiwać nowy przedmiot, pojawiający się w domu lub szałasie. Wśród badanych Tsimane mniej więcej co druga osoba uznała, że szybciej nowych rzeczy uczy się osoba starsza.

Badanie potwierdziło także, że wszystkie społeczeństwa - niezależnie, czy zachodnie, czy pierwotne - patrzą na starsze kobiety mniej życzliwie, niż na mężczyzn.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR