
Polscy i amerykańscy naukowcy przebadali grupę Polaków, Amerykanów i Indian Tsimane z Boliwii, reprezentujących społeczeństwo tradycyjne. Okazało się, że przypisywanie starszym gorszej pamięci jest charakterystyczne dla kultury zachodniej. W społeczności tradycyjnej seniorzy uważani są za osoby obdarzone lepszą pamięcią i zdolnością uczenia się.
Celem badań przeprowadzonych przez dr hab. Piotra Sorokowskiego, dr Agnieszkę Sorokowską i dr Tomasza Frąckowiaka z Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z dr Corinną E. Löckenhoff z Cornell University w Ithaca było sprawdzenie, jak ludzie z różnych kultur patrzą na starzenie. Wyniki opublikowano w „Journals of Gerontology: Psychological Science”.
W czasie badania naukowcy zadawali serie pytań sprawdzających, co Polacy, Amerykanie i Indianie sądzą o młodszych i starszych osobach w różnych kontekstach: mądrości, szacunku, zadowolenia z życia czy oceny pamięci. Indian pytano np. „kto zapamiętałby nową drogę do innej wioski?”, a Polaków i Amerykanów: „kto zapamiętałby nową drogę do sklepu”.
Jak się okazało, podczas gdy Polacy i Amerykanie cechę „dobra pamięć” przypisują zdecydowanie osobom młodszym, amazońscy Tsimane często kojarzą ją z osobami starszymi.
Naukowcy pytali również, kto szybciej nauczy się obsługiwać nowy przedmiot, pojawiający się w domu lub szałasie. Wśród badanych Tsimane mniej więcej co druga osoba uznała, że szybciej nowych rzeczy uczy się osoba starsza.
Badanie potwierdziło także, że wszystkie społeczeństwa - niezależnie, czy zachodnie, czy pierwotne - patrzą na starsze kobiety mniej życzliwie, niż na mężczyzn.
Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych