Seniorzy powinni odnawiać swoje prawa jazdy?
Autor: Dziennik.pl/Rynek Seniora   13 maja 2015 14:27

Wraz z rosnącą populacją kierowców w podeszłym wieku zwiększa się liczba wypadków z ich udziałem. Dlatego coraz częściej mówi się o potrzebie wprowadzenia regularnych badań potwierdzających uprawnienia seniorów do kierowania autami. Takie regulacje wkrótce może przyjąć Unia Europejska.

Instytut Transportu Samochodowego wyliczył, że kierowcy muszą często podjąć od 8 do 12 decyzji na jeden kilometr, mając na to mniej niż pół sekundy. To oznacza, że osoby mające coraz większe problemy ze wzrokiem, słuchem czy ruchem mogą mieć także kłopot z odpowiednią reakcją na drodze.

W statystykach Komendy Głównej Policji już widać pierwsze negatywne symptomy starzenia się kierowców. W 2011 roku ci w wieku 60+ spowodowali niemal 3,5 tys. wypadków, w których zginęły 343 osoby. W ubiegłym roku było to 3,8 tys. zdarzeń, w których śmierć poniosły 353 osoby. W wypadkach rocznie giną też seniorzy - z reguły 900–1000 osób powyżej 60 lat.

Zdaniem  ekspertów należy zacząć już myśleć o regulacjach, które umożliwią weryfikację zdolności motorycznych starszych kierowców. UE już od kilku lat robi przymiarki, by we wszystkich państwach członkowskich wprowadzić okresowe prawa jazdy w miejsce bezterminowych oraz obowiązkowe, regularne badania dla starszych kierowców, nie tylko zawodowych.

W Kanadzie jeśli ktoś skończy 80. rok życia, to jeśli chce odnowić prawo jazdy musi raz na dwa lata wziąć udział w zajęciach organizowanych przez ministra transportu.Także w USA jest obowiązek odnawiania prawa jazdy przez starszych kierowców.

W Niemczech, Holandii czy krajach skandynawskich władze postawiły na system dobrowolnych szkoleń i warsztatów, podczas których seniorzy mogą poznać swoje faktyczne umiejętności i samemu ocenić, czy są w stanie jeszcze wsiąść za kółko.

Więcej: www.dziennik.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.