Seniorzy radzą, rady seniorów. Ruszył kongres w Krakowie
Autor: DKX/Rynek Seniora   25 kwietnia 2016 11:34

W poniedziałek (25 kwietnia) rozpoczął się I Ogólnopolski Kongres Rad Seniorów pt. „Seniorzy szansą społecznego rozwoju - rola gminnych Rad Seniorów”, zorganizowany przez prezydenta Krakowa oraz Ogólnopolskie Porozumienie o współpracy Rad Seniorów.

W spotkaniu biorą udział Rady Seniorów i seniorzy z całej Polski, przedstawiciele parlamentu, władz państwowych i samorządowych. Uczestnicy wspólnie dyskutują nad rozwiązaniami problemów, z którymi na co dzień borykają się osoby starsze. 

Podczas spotkania reprezentanci poszczególnych rad omawiają tematy związane m.in. z ochroną zdrowia, zabezpieczeniem finansowym seniorów i zapobieganiu wykluczenia osób starszych z życia społecznego.

Ogólnopolskie Porozumienie o Współpracy Rad Seniorów zostało podpisane 21 sierpnia 2015 r. w Krakowie. Sygnatariusze zaapelowali do władz centralnych i samorządowych, by wspierały demokratyczne powoływanie kolejnych rad seniorów.

Oprócz przedstawicieli z Krakowa (przewodniczącego RKS Antoniego Wiatra) pod dokumentem podpisali się również reprezentanci seniorów z Warszawy, Opola, Łodzi i Poznania, a także prezes Polskiej Unii Seniorów Janusz Marszałek.

- Podstawowym celem Porozumienia jest upowszechnienie demokratycznego wyłaniania Rad Seniorów, podniesienie ich rangi oraz wpływ na ustawodawstwo parlamentarne w sprawach osób starszych - przypomina Anna Okońska-Walkowicz, Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej.

Pierwszym koordynatorem Porozumienia jest Rada Krakowskich Seniorów, która - w przeciwieństwie do innych rad w polskich gminach - została wybrana demokratycznie, poprzez głosowanie, a nie mianowanie. Inicjatorem powołania Rady był prezydent Krakowa. 30 września 2014 r. Prezydent Jacek Majchrowski otworzył pierwsze posiedzenie Krakowskiej Rady Seniorów. To 25-osobowe gremium zgłasza inicjatywy, doradza i konsultuje z prezydentem oraz radnymi wszelkie miejskie działania dotyczące osób starszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.