Seniorzy też doświadczają przemocy w rodzinie

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP, onet.pl/Rynek Seniora   27 listopada 2014 09:00


Seniorzy też doświadczają przemocy w rodzinie

96 proc. ofiar przemocy zgłaszających się po pomoc to kobiety. 11 proc. to seniorzy - wynika ze sprawozdania resortu pracy na temat realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w 2013 roku.

Sprawozdania wysłuchali w środę (26 listopada) członkowie senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Wiceminister pracy Elżbieta Seredyn poinformowała senatorów, że w ramach programu udało się utrzymać 35 specjalistycznych ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, w których pomoc otrzymało 7601 osób.

- Kolejne zadanie to dofinansowanie szkoleń dla osób realizujących zadania związane z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. W tych szkoleniach wzięło udział ponad 5,5 tys. osób. Były to z reguły osoby, które są na tzw. pierwszej linii frontu, czyli te, które jako pierwsze mają kontakt z ofiarą bądź też ze sprawcą przemocy - powiedziała Seredyn.

Ze sprawozdania wynika, że w skali całego kraju udało się przeprowadzić programy oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc. Wzięło w nich udział 4618 sprawców przemocy w rodzinie.

Według danych przedstawionych w sprawozdaniu wynika, że 96 proc. ofiar przemocy zgłaszających się po pomoc to kobiety. Duża część to osoby pozostające w związkach formalnych, prawie 50 proc., przy tylko 14 proc. osób w nieformalnych związkach. Znacznie mniejszą grupą są osoby rozwiedzione (17 proc.), kawalerowie czy panny (15 proc), 11 proc. to seniorzy. Większość ofiar ma wykształcenie zawodowe lub średnie, 32 proc. to osoby bezrobotne.

Przemoc, której doświadczają osoby - beneficjenci lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy, trwa przeciętnie 54 miesiące, czyli 4,5 roku.

- To jest średnia i to pokazuje, jak dużo wysiłku i jak dużo zmagań z samym sobą potrzeba, aby osoby doświadczające przemocy w rodzinie zwróciły się po jakąkolwiek pomoc - zaznaczyła Marzena Bartosiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Podczas oceny częstości i dotkliwości stosowania przemocy - na plan pierwszy wysuwa się przemoc psychiczna, potem ekonomiczna, fizyczna i seksualna.

Zdaniem Bartosiewicz jest to przełamanie stereotypu mówiącego, że "bity, to znaczy doświadczający przemocy w rodzinie". "Zazwyczaj przemocy w rodzinie zaczyna się ona od wyzwisk, łajania, karcenia, czyli od tej przemocy psychicznej, żeby potem przejść do innych rodzajów, w tym przemocy fizycznej" - dodała Bartosiewicz.

Biorąc pod uwagę charakterystykę sprawcy, statystycznie jest to mężczyzna, w wieku ok. 40 lat, o wykształceniu zawodowym, często nadużywający alkoholu (76 proc).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.