Seniorzy to wielcy nieobecni kampanii prezydenckiej?
Autor: natemat.pl/Rynek Seniora   08 maja 2015 16:00

Polityka senioralna należy do przemilczanych tematów tej akurat kampanii prezydenckiej. Mnóstwo uwagi poświęca się młodym, natomiast mało mówi się o seniorach. Zwraca na to uwagę Rafał Bakalarczyk, publicysta i działacz społeczny, ekspert od zagadnień polityki społecznej.

Jego zdaniem największym problemem, który nie doczekał się rozwiązania, jest zapewnienie opieki nad niesamodzielnymi seniorami. Przypomina, że istnieje projekt ustawy wprowadzającej czeki opiekuńcze dla niesamodzielnych, za które można by wykupywać różne usługi. Projekt nie wszedł w proces legislacyjny.

Nie wiadomo, czy prezydent popiera ten kierunek, czy zamierza to poprzeć, czy by podpisał taką ustawę albo zaproponował inną. Nie wiadomo, co myślą o tym kontrkandydaci. W kampanii nie mówi się też o pomysłach na instrumenty rozwoju geriatrii.

Jak zaznacza, nie wiemy też, jak kandydaci odnoszą się do postulatów grup opiekunów osób niesamodzielnych i co proponują, aby osoby te nie musiały wciąż protestować i domagać się zabezpieczeń bytowych.

Bakalarczyk zwraca uwagę, że w prezydenckim programie „Dobry Klimat dla Rodziny” nie znalazły się rozwiązania, które odnosiłyby się do rodzin z osobą starszą: - Czy prezydent zamierza uwzględnić w swoich planach osoby starsze? Czy zajmie się „klimatem dla starszych”? - pyta.

Parlament Europejski zatwierdził, że kraje unijne mają przyjąć narodowe programy alzheimerowskie. Dotyczą one osób chorych oraz opiekunów. Jak podkreśla Bakalarczyk, opieka nad chorymi na alzheimera jest wypalająca, jednak opiekunowie nie mają wsparcia. To sprawa obecna w europejskiej debacie od lat, jednak w Polsce jej nie prowadzimy.

Więcej: www.natemat.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.