Seniorzy według GUS: bardziej ufni niż młodzi, cenią uczciwość

POLITYKA SENIORALNA

Autor: GUS, MK/Rynek Seniora   20 listopada 2015 16:12


Seniorzy według GUS: bardziej ufni niż młodzi, cenią uczciwość Seniorzy cechują się większym zaufaniem wobec ludzi i instytucji niż pozostałe grupy wiekowe. Fot. Fotolia

Są bardziej ufni niż reszta społeczeństwa. Wykazują mniejszą akceptację wobec zachowań typu uchylanie się od płacenia podatków czy jazda „na gapę”. Wreszcie - częściej deklarują przywiązanie do takich wartości jak uczciwość i wiara religijna - taki obraz seniorów wyłania się z II edycji „Badania spójności społecznej” zrealizowanego przez GUS.

Jednym z głównych celów badania była próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy ludzie w Polsce w Polsce mają do siebie zaufanie oraz czy ufają instytucjom publicznym. Okazuje się, że jako społeczeństwo, niezależnie od wieku, uczuciem tym darzymy przede wszystkim najbliższą rodzinę (tj. rodziców, dzieci, małżonka) oraz znajomych i przyjaciół. Zaufanie do tych grup zadeklarowało, odpowiednio, ok. 98 proc. i 93 proc. osób.  

Osobom nieznajomym, które spotyka się w różnych sytuacjach ufa tylko ok. 39 proc. osób, natomiast brak zaufania zadeklarowało ok. 42 proc.

W ankiecie GUS-u pojawiły się również pytania dotyczące zaufania do instytucji publicznych. Z odpowiedzi wynika, że największym zaufaniem wśród mieszkańców Polski (wybór na skali odpowiedzi „zdecydowanie mam zaufanie” lub „raczej mam zaufanie”) cieszą się służby ratunkowe - straż pożarna (ufa jej 94 proc. ankietowanych) i pogotowie ratunkowe (84 proc.). Dosyć wysoki był również poziom zaufania do Wojska (ponad 72 proc.) oraz do Policji i do Kościoła Rzymskokatolickiego (po ok. 67 proc.).

Starsi ufają bardziej
Z badania GUS wynika, że osoby starsze są bardziej ufne niż ludzie młodzi. Zaufanie do ludzi ogólnie rzecz biorąc miało np. ok. 82 proc. osób w wieku 75 lat i więcej. W przypadku osób w wieku 16 - 24 lata było to 75 proc. Nieznajomym, z którymi spotykamy się w różnych sytuacjach ufała natomiast niemal co druga osoba w wieku 75 lat lub więcej, podczas gdy w najmłodszej grupie wieku (16  24 lata) - co trzecia. Zaufanie do sąsiadów deklarowało mniej niż siedem na dziesięć osób w wieku poniżej 35 lat, wobec ok. 80 proc. osób starszych, w wieku co najmniej 65 lat.  

Różnice ze względu na wiek widać również w poziomie zaufania do poszczególnych instytucji. Generalnie, biorąc pod uwagę każdą z uwzględnianych instytucji, wśród osób starszych zaobserwowano wyższe odsetki osób deklarujących zaufanie niż w młodszych grupach.

Największe różnice pomiędzy poszczególnymi widoczne są przede wszystkim w poziomie zaufania (odpowiedzi „zdecydowanie mam zaufanie” oraz „raczej mam zaufanie”) do Kościoła Rzymskokatolickiego, Rządu oraz Policji. Instytucje te najniższym zaufaniem cieszyły się wśród osób w wieku 25-34 lat, najwyższym zaś wśród mieszkańców Polski powyżej 75 roku życia.

W przypadku Kościoła Rzymskokatolickiego różnica pomiędzy tymi grupami wyniosła ok. 27 p. proc. (57 proc. wśród osób w wieku 25 - 34 lata i ok. 84 proc. wśród osób w wieku 75 lat lub więcej), w wypadku Rządu - 19 p. proc. (odpowiednio: ok. 22 proc. i 41 proc.), natomiast w wypadku Policji – ok. 16 p. proc. (ok. 61 proc. i ok. 77 proc.).

Seniorzy mniej tolerancyjni dla zachowań nagannych
Z badania GUS-u wynika, że generalnie wśród osób młodych obserwowana jest większa akceptacja dla zachowań mogących uchodzić za naganne, niż wśród osób należących do starszych grup wiekowych.  

GUS badał tę kwestię zadając m.in. pytania o: wykorzystywanie stanowiska służbowego dla własnych korzyści, zatrudnianie pracowników na „na czarno”, podejmowanie pracy „na czarno”, nierzetelne wykonywanie pracy zawodowej, wręczanie łapówek, uchylanie się od płacenia podatków, nieudzielenie pomocy osobie poszkodowanej, jazda na „na gapę”, przekraczanie dozwolonej prędkości, ściąganie pirackich kopii filmów, płyt itp., ściąganie na egzaminach, testach itp.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.