Siwiejące społeczeństwo. Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Starszych
Autor: PAP, rdc.pl/Rynek Seniora   01 października 2014 08:59

Samotność, wykluczenie cyfrowe, niesamodzielność i wielochorobowość - to podstawowe problemy osób starszych, których przybywa, a będzie jeszcze więcej. Już od lat mamy świadomość, że zmienia się struktura demograficzna nie tylko naszego społeczeństwa, ale całej Europy. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych obchodzony jest w środę (1 października).

Dla większości Europejczyków starość zaczyna się w wieku ok. 64 lat, zaś ludzie przestają być młodzi ok. 42. roku życia - wynika z badań Eurobarometru. Natomiast w statystykach za osoby starsze uznawane są te, które ukończyły 60 lat.

Według danych Eurostatu w końcu 2011 r. osoby w wieku 60+ stanowiły blisko 24 proc. ludności UE, a w Polsce - ponad 20 proc. populacji. Zdaniem specjalistów za społeczeństwo stare demograficznie uznaje się takie, w którym odsetek osób powyżej 60. roku życia przekracza 12 proc., co oznacza, że Polska należy do krajów, w których proces demograficznego starzenia się populacji jest zaawansowany.

Ostatni spis powszechny pokazał, że jesteśmy wręcz społeczeństwem zmierzającym do długowieczności - liczba osób, które przekroczyły sto lat, wynosi w Polsce ok. 3 tys., a zatem od 2003 r. podwoiła się (wtedy stulatków było 1 tys. 517). Liczba osób po osiemdziesiątce przekroczyła już milion i będzie ich coraz więcej. Specjaliści szacują, że w ciągu najbliższych dwudziestu lat liczba osób powyżej 65. roku życia wzrośnie do 8,5 mln.

Samotność, wykluczenie cyfrowe i niesamodzielność
Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zwraca uwagę, że choć możemy być dumni z tego, że żyjemy coraz dłużej, nie możemy zapominać, że ważna jest nie tylko długość życia, ale i jego jakość.

Tymczasem osoby starsze borykają się z wieloma problemami. Jednym z najważniejszych - obok chorób i niesamodzielności - a jednocześnie tym, o którym najrzadziej się mówi, jest samotność. Badania pokazują, że z powodu osamotnienia cierpi w Polsce co czwarty senior.

Innym problemem podeszłego wieku jest wykluczenie cyfrowe. Nad rozwiązaniem go pracują zarówno organizacje pozarządowe, jak i resort administracji i cyfryzacji, który wspólnie ze stowarzyszeniem "Miasta w Internecie" prowadzi program Latarnicy Polski Cyfrowej. Latarnicy to lokalni animatorzy, którzy uczą osoby starsze obsługi komputera oraz korzystania z internetu, wykorzystując publiczne punkty dostępu do sieci, m.in. w bibliotekach, remizach Ochotniczej Straży Pożarnej czy domach kultury. Przeszkolili już ponad 200 tys. osób.

Poważnym problemem osób w podeszłym wieku jest też niesamodzielność. Na podstawie różnych badań szacuje się, że osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji jest obecnie w Polsce 1-1,3 mln, a w związku ze starzeniem się społeczeństwa liczba ta będzie wzrastać.

- Nie da się ukryć, że jako społeczeństwo siwiejemy. (...) Żyjemy coraz dłużej, rodzące się dziś dzieci mają przed sobą nawet sto lat życia. To nasze wielkie osiągnięcie, ale i wielkie wyzwanie - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Wielochorobowi pacjenci
Starzenie się społeczeństwa to również wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. Specjaliści zwracają uwagę, że pacjenci w podeszłym wieku potrzebują więcej czasu w gabinecie lekarskim - nie tylko dlatego, że zwykle cierpią na kilka schorzeń, ale również dlatego, że potrzebują pomocy przy ubieraniu, miewają problemy z komunikowanie się z lekarzem.

Były konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii prof. Tomasz Grodzicki podkreślił, że jest wiele chorób typowych dla wieku podeszłego, które w ogóle nie występują w wieku np. 40-50 lat; chodzi o takie schorzenia jak sarkopenia, nietrzymanie moczu, upadki, osłabienie ogólne, demencja.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.