Śląska Karta Seniora zadebiutuje jesienią
Autor: DKX/Rynek Seniora   01 lipca 2015 09:41

Projekt Śląskiej Karty Seniora - pierwszej oferty województwa dla seniorów - przedstawiono 30 czerwca podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w sprawie powołania Śląskiej Rady Seniorów.

W Sali Sejmu Śląskiego spotkali się przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku, stowarzyszeń i organizacji senioralnych z województwa śląskiego oraz dyrektorzy jednostek kultury i edukacji podległych Urzędowi Marszałkowskiemu.

Spotkanie miało na celu dyskusję na temat funkcjonowania Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Śląskiego oraz zaprezentowanie podjętych już działań.

Co w ramach karty?
Bożena Borowiec, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej przedstawiła projekt Śląskiej Karty Seniora - pierwszej oferty województwa dla seniorów.

Inicjatywa ma na celu zapewnienie dodatkowego wsparcia dla najstarszych mieszkańców województwa śląskiego poprzez zwiększanie ich dostępu do różnorodnych dóbr i usług wedle przygotowanej oferty ulg i szczególnych uprawnień.

Seniorzy będą mogli np. skorzystać z ulg na bilety wstępu m.in. do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie, Teatru Śląskiego w Katowicach, Muzeum Zamkowego w Pszczynie czy bezpłatnego wstępu na próby generalne Filharmonii Śląskiej. Ofertę bezpłatnych zabiegów i prelekcji przedstawiły Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Katowicach, Gliwicach i Rybniku. Zakres tej oferty będzie uzupełniany i poszerzany o kolejnych partnerów akcji.

- Musimy kierować różne formy wspomagania zarówno do osób aktywnych, jak i takich, których aktywność już wygasła. Działania muszą obejmować wszystkie sfery działania seniora, trzeba każdą osobę traktować holistycznie, całościowo - mówiła prof. Maria Zrałek, przewodnicząca oddziału katowickiego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.

- W tych planach powinniśmy skupiać się nie tylko na sprawach zdrowia czy zainteresowań osób starszych, ale również organizacji przestrzeni publicznej, ułatwień w transporcie, mieszkalnictwie, bezpieczeństwie publicznym czy edukacji. Chcemy czy nie, starość jest przyszłością narodu - dodała.

O profilaktyce i zdrowiu publicznym
Beata Małecka-Libera, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia przedstawiła ideę Narodowego Programu Zdrowia, będącego przedmiotem ustawy o zdrowiu publicznym, planowanej do przyjęcia przez Sejm RP. Narodowy Program Zdrowia, finansowany z odrębnych środków, ma obejmować m.in. zadania na rzecz osób starszych w zakresie profilaktyki i leczenia. Wspomniała również przygotowania do wdrożenia unijnego projektu tzw. dziennych domów opieki medycznej.

Uroczystą inaugurację Śląskiej Karty Seniora zaplanowano na jesień br. podczas zaplanowanych „Śląskich Senioraliów” - imprezy analogicznej do studenckich juwenaliów, przeznaczonej dla grupy wiekowej 60+. Będą to dwa dni wydarzeń związanych z kulturą, rekreacją, edukacją i zdrowiem. Impreza będzie miała na celu zintegrowanie środowisk senioralnych województwa śląskiego, zachęcenie do prowadzenia aktywnego stylu życia, poszerzania wiedzy, rozwijania zainteresowań i obejmie pakiet wykładów, prelekcji, porad, warsztatów i wydarzeń kulturalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.