Śląskie: akcja na rzecz bezpieczeństwa i konkursy dla aktywnych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 sierpnia 2017 09:26


Śląskie: akcja na rzecz bezpieczeństwa i konkursy dla aktywnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wojewódzkie konkursy dla najaktywniejszych seniorów i tych godnych naśladowania oraz częstochowska akcja informacyjna przestrzegająca przed oszustwami np. "na wnuczka" - to niektóre z ostatnich przedsięwzięć podjętych na terenie woj. śląskiego z myślą o osobach starszych.

Pierwszy z konkursów organizowany jest przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka i ma wyłonić najaktywniejszą seniorkę i seniora w regionie. Kandydaci powinni mieć ukończone 55 lat i wyróżniać się swoim działaniem na rzecz środowiska osób starszych oraz integracji międzypokoleniowej.

Kandydatów zgłaszać mogą osoby fizyczne, organizacje pozarządowe i inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego oraz instytucje publiczne działające na terenie woj. śląskiego. Zgłoszenia można przesyłać do 15 września. Wyniki będą znane do połowy października. Szczegóły i formularz znajdują się na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Drugi konkurs to inicjatywa zarządu woj. śląskiego. Jej celem jest wyróżnienie kobiety i mężczyzny - Ambasadorów Srebrnego Pokolenia Województwa Śląskiego 2017, "którzy stanowią godny do naśladowania wzór dla innych seniorów, wyróżniających się wybitną działalnością i postawą". Jak podali organizatorzy, osoby te powinny m.in. inspirować i motywować do wspólnych działań oraz bycia aktywnym, aktywnie angażować się w działalność społeczną, jak i pozostawać otwarte na dialog oraz współpracę, szczególnie tę międzypokoleniową.

Tu kandydatów zgłaszać mogą m.in. jednostki samorządu terytorialnego, ale i rady oraz kluby seniorów, uniwersytety trzeciego wieku czy organizacje pozarządowe. Zgłoszenia można nadsyłać do końca sierpnia. Rozstrzygnięcie konkursu - do końca listopada. Szczegóły na stronie Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego.

Zupełnie inny niż konkursy charakter ma z kolei inicjatywa podjęta właśnie w Częstochowie. Chodzi o informacyjną akcję "Bądź bezpieczny, seniorze", która ma uczulić starsze osoby na próby manipulacji nimi poprzez oszustwa np. "na wnuczka" czy "na policjanta".

Jak bowiem wynika z danych częstochowskiego samorządu, w ub. r. oszustw, których ofiarami były osoby starsze, odnotowano tam 37. Zaangażowani w akcję policjanci przypomnieli, że w tego typu zdarzeniach oszuści wprowadzają swoje ofiary w błąd, podając się np. za członka rodziny, często wnuczka. Coraz częściej podszywają się też pod osoby zaufania publicznego - policjantów, prokuratorów czy księży. Telefonują, by poinformować o rzekomym wypadku czy zatrzymaniu kogoś z rodziny, oferując jednocześnie pomoc w "załatwieniu sprawy".

- Niestety, w wyniku takich działań seniorzy tracą często wszystkie swoje oszczędności - mówił p.o. komendanta miejskiego policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Atłasik.

Zapobiec podobnym zdarzeniom ma właśnie tamtejsza akcja społeczna. W jej ramach w mieście pojawi się tysiąc plakatów z najważniejszymi informacji dotyczącymi sposób działania oszustów, a także z numerami telefonów alarmowych, pod którymi można uzyskać pomoc. Ponadto w częstochowskich rozgłośniach radiowych emitowane będą spoty informacyjne, a w internecie - spoty filmowe, gdzie w rolach głównych wystąpili seniorzy z Centrum Aktywności Seniora w Częstochowie.

Akcja realizowana jest przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie w ramach programu "Mieszkam bezpiecznie", we współpracy z Komendą Miejską Policji w Częstochowie.

To nie jedyne w Częstochowie przedsięwzięcie skierowane w ostatnim czasie do seniorów m.in. przed miesiącem ruszył tam program całodobowej teleopieki. W jego ramach dwieście osób otrzyma sprzęt elektroniczny pozwalający w każdej chwili wezwać pomoc lub skontaktować się z teleopiekunem. System ma ruszyć jesienią.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR