
Wojewódzkie konkursy dla najaktywniejszych seniorów i tych godnych naśladowania oraz częstochowska akcja informacyjna przestrzegająca przed oszustwami np. "na wnuczka" - to niektóre z ostatnich przedsięwzięć podjętych na terenie woj. śląskiego z myślą o osobach starszych.
Pierwszy z konkursów organizowany jest przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka i ma wyłonić najaktywniejszą seniorkę i seniora w regionie. Kandydaci powinni mieć ukończone 55 lat i wyróżniać się swoim działaniem na rzecz środowiska osób starszych oraz integracji międzypokoleniowej.
Kandydatów zgłaszać mogą osoby fizyczne, organizacje pozarządowe i inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego oraz instytucje publiczne działające na terenie woj. śląskiego. Zgłoszenia można przesyłać do 15 września. Wyniki będą znane do połowy października. Szczegóły i formularz znajdują się na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Drugi konkurs to inicjatywa zarządu woj. śląskiego. Jej celem jest wyróżnienie kobiety i mężczyzny - Ambasadorów Srebrnego Pokolenia Województwa Śląskiego 2017, "którzy stanowią godny do naśladowania wzór dla innych seniorów, wyróżniających się wybitną działalnością i postawą". Jak podali organizatorzy, osoby te powinny m.in. inspirować i motywować do wspólnych działań oraz bycia aktywnym, aktywnie angażować się w działalność społeczną, jak i pozostawać otwarte na dialog oraz współpracę, szczególnie tę międzypokoleniową.
Tu kandydatów zgłaszać mogą m.in. jednostki samorządu terytorialnego, ale i rady oraz kluby seniorów, uniwersytety trzeciego wieku czy organizacje pozarządowe. Zgłoszenia można nadsyłać do końca sierpnia. Rozstrzygnięcie konkursu - do końca listopada. Szczegóły na stronie Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego.
Zupełnie inny niż konkursy charakter ma z kolei inicjatywa podjęta właśnie w Częstochowie. Chodzi o informacyjną akcję "Bądź bezpieczny, seniorze", która ma uczulić starsze osoby na próby manipulacji nimi poprzez oszustwa np. "na wnuczka" czy "na policjanta".
Jak bowiem wynika z danych częstochowskiego samorządu, w ub. r. oszustw, których ofiarami były osoby starsze, odnotowano tam 37. Zaangażowani w akcję policjanci przypomnieli, że w tego typu zdarzeniach oszuści wprowadzają swoje ofiary w błąd, podając się np. za członka rodziny, często wnuczka. Coraz częściej podszywają się też pod osoby zaufania publicznego - policjantów, prokuratorów czy księży. Telefonują, by poinformować o rzekomym wypadku czy zatrzymaniu kogoś z rodziny, oferując jednocześnie pomoc w "załatwieniu sprawy".
- Niestety, w wyniku takich działań seniorzy tracą często wszystkie swoje oszczędności - mówił p.o. komendanta miejskiego policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Atłasik.
Zapobiec podobnym zdarzeniom ma właśnie tamtejsza akcja społeczna. W jej ramach w mieście pojawi się tysiąc plakatów z najważniejszymi informacji dotyczącymi sposób działania oszustów, a także z numerami telefonów alarmowych, pod którymi można uzyskać pomoc. Ponadto w częstochowskich rozgłośniach radiowych emitowane będą spoty informacyjne, a w internecie - spoty filmowe, gdzie w rolach głównych wystąpili seniorzy z Centrum Aktywności Seniora w Częstochowie.
Akcja realizowana jest przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie w ramach programu "Mieszkam bezpiecznie", we współpracy z Komendą Miejską Policji w Częstochowie.
To nie jedyne w Częstochowie przedsięwzięcie skierowane w ostatnim czasie do seniorów m.in. przed miesiącem ruszył tam program całodobowej teleopieki. W jego ramach dwieście osób otrzyma sprzęt elektroniczny pozwalający w każdej chwili wezwać pomoc lub skontaktować się z teleopiekunem. System ma ruszyć jesienią.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych