Śląskie: dzień seniora i Miasteczko Zdrowia w KoszęcinieRynek Seniora - 23 maja 2017 15:24


25 maja (w czwartek) Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” organizuje w swojej siedzibie w Koszęcinie „Dzień Seniora”. Specjalną ofertę dla uczestników tej imprezy przygotował Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o. Będzie to tzw. Miasteczko Zdrowia.

W ramach Miasteczka Zdrowia odbędą się spotkania ze specjalistami, bezpłatne badania profilaktyczne oraz wykłady i prelekcje:

1. "Oko na Seniora" - profilaktyka i leczenie zaćmy oraz jaskry i zwyrodnienia plamki (AMD) z multimedialną prelekcją dr Andrzeja Siwka, eksperta ds. okulistyki z firmy Alcon oraz Instytutu Oka.

2. Problem niedosłuchu wśród seniorów, jak chronić słuch- badania przesiewowe audiometrem i tympanometrem, profilaktyka schorzeń laryngologicznych i aparaty słuchowe. Wykład poprowadzi protetyk słuchu z firmy Słuchmed- Adriana Macała.

3. Stoisko antycukrzycowe, seniorzy będą mogli m.in. bezpłatnie oznaczyć poziom glukozy, zmierzyć ciśnienie tętnicze, wykład dr Magdaleny Wyciślik z II Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii (jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia cukrzycy oraz o sposobach jej wykrywania i leczenia).

4. „Stop udarom! Udarom można zapobiec, strata czasu to strata mózgu"- pod takim hasłem wspólnie z przedstawicielami firmy Boehringer Ingelheim neurolodzy ze szpitala rudzkiego przeprowadzą antyudarową akcję profilaktyczną.

5. Diagnostyka obrazowa, rezonans magnetyczny i jego zastosowanie w najlepszych ośrodkach medycznych na Śląsku i instytutach badawczych na całym świecie. Szeroki zakres badań rezonansem magnetycznym na potrzeby min. neurologii, ortopedii i onkologii- stoisko informacyjne firmy Resonica.

W „Dniu Seniora” ZPiT „Śląsk”dla swoich gości przygotował bardzo bogaty program aktywizujący osoby w starszym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności twórczej. Odbędą się m.in. wycieczki po siedzibie zespołu, warsztaty taneczne i wokalne, a aktywną strefę ruchu dla uczestników „Dnia Seniora” zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking.

Na dziedzińcu pałacowym w Koszęcinie będzie można też skosztować specjałów regionalnej kuchni śląskiej. Ukoronowaniem imprezy, o godzinie 16-stej, będzie galowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pt. „A to Polska właśnie”. Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.