Śląskie i Opolskie: trwa nabór na szkolenia kompetencji cyfrowych. Zgłaszają się głównie seniorzy

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 sierpnia 2018 19:24


Śląskie i Opolskie: trwa nabór na szkolenia kompetencji cyfrowych. Zgłaszają się głównie seniorzy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przeszkolenie 10 tys. mieszkańców z woj. śląskiego i opolskiego w zakresie podstawowych kompetencji cyfrowych zakłada projekt „Obywatel.IT”. Szkolenia dla osób powyżej 25. roku życia, także bez doświadczenia z komputerem, będą prowadzone do końca lipca 2019 r.

O projekcie poinformował we wtorek Martin Paterak z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Informacje nt. projektu zamieścił także na swojej stronie internetowej Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. Obecny, drugi nabór zainteresowanych gmin do projektu, trwa do 20 sierpnia br.

Jak wynika ze strony przedsięwzięcia obywatel-it.com, jego koordynatorem jest Instytut Pracy i Edukacji z Gliwic, będący częścią Klastra Innowacji Społecznych. Partnerami są Instytut Rozwoju Rynku Pracy z Zawiercia oraz Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Społecznych z Jaworzna.

Dofinansowany środkami unijnymi program rozwoju kompetencji cyfrowych dopuszcza udział każdej osoby powyżej 25. roku życia z terenu woj. śląskiego i opolskiego.

- Bardzo nam zależy, aby w szkolenia zaangażowały się osoby, które na co dzień nie mają okazji korzystać z tego typu wsparcia. Mowa tu przede wszystkim o osobach pomiędzy 30. a 50. rokiem życia - uściślił cytowany przez katowicką RIG koordynator projektu Piotr Czarnojańczyk.

- Ze wstępnych obserwacji widzimy jednak, że głównymi odbiorcami szkoleń będą głównie seniorzy, co również nas cieszy. To pokazuje, że możemy odegrać ważną rolę w odwróceniu niechlubnych statystyk w zakresie poziomu kompetencji cyfrowych Polaków na tle innych narodów Europy - dodał.

Szkolenia będą prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów w siedmiu modułach tematycznych: rodzic w internecie, rolnik w sieci, działalność w sieciach społecznościowych, prowadzenie własnej strony internetowej, kultura w sieci, transakcje przez internet oraz biznes w sieci.

Programy szkoleń zostały napisane tak, aby mógł w nich uczestniczyć każdy, także osoby bez doświadczenia w pracy z komputerem.

- Naszym celem jest, aby założona grupa docelowa posiadła przynajmniej jedną z podstawowych kompetencji cyfrowych, jak np. pisanie wiadomości e-mail. Zdajemy sobie sprawę, że nawet podstawowe umiejętności są konieczne do prawidłowego funkcjonowania w rzeczywistości cyfrowej - zaznaczył Czarnojańczyk.

Udział w szkoleniach jest dla mieszkańców bezpłatny. Projekt o wartości niespełna 6,2 mln zł jest całkowicie finansowany przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) - przy wykorzystaniu środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ponad 6,1 mln zł).

O tym, czy w danej gminie można skorzystać z darmowych szkoleń, można dowiedzieć się w lokalnych urzędach gmin lub miast. Pieniądze na przeprowadzenie szkoleń mogą otrzymać wszystkie gminy z terenu obu województw. W ramach drugiej tury naboru wnioski o dofinansowanie szkoleń dla mieszkańców gminy mogą składać do 20 sierpnia.

Warunkiem udziału w przedsięwzięciu jest przygotowanie przez gminę projektu szkoleń do 150 tys. zł i złożenie wniosku do 20 sierpnia 2018 r. za pośrednictwem systemu Witkac.

"Zapraszamy wszystkie zainteresowane gminy do składania wniosków. To już drugi nabór. Pierwszy, który trwał od 2 kwietnia do 18 maja, zakończył się wielkim sukcesem. Wsparliśmy ponad 40 gmin i organizacji z woj. śląskiego i opolskiego. Kompetencje cyfrowe są coraz bardziej istotne dla mieszkańców i samorządów, dlatego zachęcamy gminy do udziału w drugim naborze programu" - skonkludował Czarnojańczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR