
Przeszkolenie 10 tys. mieszkańców z woj. śląskiego i opolskiego w zakresie podstawowych kompetencji cyfrowych zakłada projekt „Obywatel.IT”. Szkolenia dla osób powyżej 25. roku życia, także bez doświadczenia z komputerem, będą prowadzone do końca lipca 2019 r.
O projekcie poinformował we wtorek Martin Paterak z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Informacje nt. projektu zamieścił także na swojej stronie internetowej Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. Obecny, drugi nabór zainteresowanych gmin do projektu, trwa do 20 sierpnia br.
Jak wynika ze strony przedsięwzięcia obywatel-it.com, jego koordynatorem jest Instytut Pracy i Edukacji z Gliwic, będący częścią Klastra Innowacji Społecznych. Partnerami są Instytut Rozwoju Rynku Pracy z Zawiercia oraz Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Społecznych z Jaworzna.
Dofinansowany środkami unijnymi program rozwoju kompetencji cyfrowych dopuszcza udział każdej osoby powyżej 25. roku życia z terenu woj. śląskiego i opolskiego.
- Bardzo nam zależy, aby w szkolenia zaangażowały się osoby, które na co dzień nie mają okazji korzystać z tego typu wsparcia. Mowa tu przede wszystkim o osobach pomiędzy 30. a 50. rokiem życia - uściślił cytowany przez katowicką RIG koordynator projektu Piotr Czarnojańczyk.
- Ze wstępnych obserwacji widzimy jednak, że głównymi odbiorcami szkoleń będą głównie seniorzy, co również nas cieszy. To pokazuje, że możemy odegrać ważną rolę w odwróceniu niechlubnych statystyk w zakresie poziomu kompetencji cyfrowych Polaków na tle innych narodów Europy - dodał.
Szkolenia będą prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów w siedmiu modułach tematycznych: rodzic w internecie, rolnik w sieci, działalność w sieciach społecznościowych, prowadzenie własnej strony internetowej, kultura w sieci, transakcje przez internet oraz biznes w sieci.
Programy szkoleń zostały napisane tak, aby mógł w nich uczestniczyć każdy, także osoby bez doświadczenia w pracy z komputerem.
- Naszym celem jest, aby założona grupa docelowa posiadła przynajmniej jedną z podstawowych kompetencji cyfrowych, jak np. pisanie wiadomości e-mail. Zdajemy sobie sprawę, że nawet podstawowe umiejętności są konieczne do prawidłowego funkcjonowania w rzeczywistości cyfrowej - zaznaczył Czarnojańczyk.
Udział w szkoleniach jest dla mieszkańców bezpłatny. Projekt o wartości niespełna 6,2 mln zł jest całkowicie finansowany przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) - przy wykorzystaniu środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ponad 6,1 mln zł).
O tym, czy w danej gminie można skorzystać z darmowych szkoleń, można dowiedzieć się w lokalnych urzędach gmin lub miast. Pieniądze na przeprowadzenie szkoleń mogą otrzymać wszystkie gminy z terenu obu województw. W ramach drugiej tury naboru wnioski o dofinansowanie szkoleń dla mieszkańców gminy mogą składać do 20 sierpnia.
Warunkiem udziału w przedsięwzięciu jest przygotowanie przez gminę projektu szkoleń do 150 tys. zł i złożenie wniosku do 20 sierpnia 2018 r. za pośrednictwem systemu Witkac.
"Zapraszamy wszystkie zainteresowane gminy do składania wniosków. To już drugi nabór. Pierwszy, który trwał od 2 kwietnia do 18 maja, zakończył się wielkim sukcesem. Wsparliśmy ponad 40 gmin i organizacji z woj. śląskiego i opolskiego. Kompetencje cyfrowe są coraz bardziej istotne dla mieszkańców i samorządów, dlatego zachęcamy gminy do udziału w drugim naborze programu" - skonkludował Czarnojańczyk.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych