Śląskie: karta seniora, ulgi, rada i portal dla seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 października 2015 13:50


Śląskie: karta seniora, ulgi, rada i portal dla seniorów Województwo śląskie wprowadza Śląską Kartę Seniora oraz uruchamia Radę Seniorów przy marszałku.Fot. archiwum

Śląska Karta Seniora upoważniająca do zniżek w ośrodkach kulturalnych i sportowych, rada seniorów działająca przy marszałku województwa, portal z informacjami o ciekawych imprezach - we wtorek (20 października) oficjalnie zainaugurowano te projekty w woj. śląskim.

- Zdajemy sobie sprawę, że polskie społeczeństwo się starzeje, żyjemy coraz dłużej przez to, że jesteśmy zdrowsi. Seniorzy chcą być bardziej aktywni, nie chcą siedzieć w domach, chcą być aktywną częścią naszego społeczeństwa, stąd działania władz publicznych, żeby seniorów zaangażować w działalność władz i razem z nimi podjąć działania służące ich środowisku - powiedział podczas konferencji prasowej w Chorzowie marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Podczas spotkania w Parku Śląskim poinformował też, że województwo wprowadza Śląską Kartę Seniora. Jej rolę ma pełnić dowód osobisty, który pozwoli określić wiek beneficjenta zniżek czy udogodnień w placówkach należących do woj. śląskiego - przysługują od 60. roku życia.

- To pierwszy, mały krok. Chcemy wciągnąć w tę kartę samorządy woj. śląskiego. Wiemy, że samorządy, poszczególne gminy podejmują pewne działania na swoich terenach. Chcemy to koordynować i chcemy w przyszłości zrobić duże zamieszanie wokół tego, że seniorzy mają prawo do korzystania ze wszystkich dóbr, które oferują gminy i samorząd województwa - dodał marszałek Saługa.

Poinformował również o podpisaniu zarządzenia uruchamiającego procedurę powołania Rady Seniorów przy marszałku woj. śląskiego. Zaznaczył, że powołania takiego formalnego forum współpracy z samorządem chcieli sami seniorzy. - Rada będzie mi pomagać w podejmowaniu decyzji, zarządzaniu województwem w obszarach dotyczących seniorów - wyjaśnił.

Samorząd przygotował też portal z informacjami o wydarzeniach, które mogą zainteresować osoby w starszym wieku. Jego adres to seniorzy.slaskie.pl

O działaniach na ich rzecz poinformowano podczas wtorkowego spotkania w Parku Śląskim, gdzie seniorzy mogli wziąć udział m.in. w treningu z mistrzem olimpijskim w skoku o tyczce z 1980 r. Władysławem Kozakiewiczem. Sportowiec prezentował ćwiczenia bezpieczne dla osób w bardziej zaawansowanym wieku, radził też, jak bezpiecznie dla kręgosłupa wykonywać domowe czynności, jak prasowanie, czy dźwiganie niewielkich ciężarów.

- Proste ćwiczenia, regularnie powtarzane, bardzo dużo dają. Nie trzeba chodzić do siłowni - można je wykonać w domu, naszym ciężarkiem może być półlitrowa butelka z wodą - przekonywał.

W ramach spotkania zaplanowano też debatę pt. "Co zrobić, żebyśmy się lepiej przygotowali na srebrną falę?" w Muzeum Śląskim w Katowicach, jej uczestnicy mogą też bezpłatnie zwiedzić nowoczesny gmach placówki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.