Śląskie: marszałek oczekuje wsparcia od rady seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 stycznia 2016 08:45


Śląskie: marszałek oczekuje wsparcia od rady seniorów Śląska Rada ds. Seniorów składa się z 20 osób. Fot. slaskie.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Członkowie Śląskiej Rady ds. Seniorów wzięli w piątek (22 stycznia) udział w pierwszym, inauguracyjnym posiedzeniu. Przewodniczącą została dr Maria Zrałek. Marszałek województwa Wojciech Saługa powiedział, że oczekuje od rady, iż będzie ona silnym wsparciem dla samorządu.

Śląska Rada ds. Seniorów składa się z 20 osób. Jak powiedział marszałek Saługa, będzie ona miała "opiniodawczo-kreatywne" kompetencje. Dodał, że samorząd będzie chciał, aby seniorzy wyrażali swoje stanowisko i opiniowali wszystkie uchwały, które ich dotyczą. - Oczekujemy, że będą podpowiadać nam, co jako samorząd powinniśmy w ogóle robić - dodał.

- Oczekujemy, że ta rada będzie silnym wsparciem dla samorządu w kreowaniu i podpowiadaniu nam, co musimy skorygować, co poprawić, żeby życie seniorów w regionie było wygodniejsze, lepsze i żeby seniorzy bardziej angażowali się w sprawy społeczne, bo środowisko tego oczekuje - powiedział Saługa.

Marszałek zaznaczył, że samorząd nie będzie seniorom "niczego narzucać". - Seniorzy to dzisiaj bardzo pokaźny procent województwa śląskiego, to ludzie aktywni coraz bardziej, (...) to ludzie doświadczeni, to ludzie kreatywni. To wręcz wypada, żeby nam doradzali, podpowiadali i chcemy ich słuchać. Mamy świadomość, że to jest też inwestycja w nas samych - dodał.

W woj. śląskim seniorzy stanowią ok. 20 proc. mieszkańców. Jak podkreślano w piątek, tendencja jest wzrostowa. Prognozuje się, że do 2030 r. ok. 30 proc. będą stanowiły osoby powyżej 60. roku życia. Z danych Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach wynika, że w woj. śląskim jest co najmniej 100 organizacji zrzeszających seniorów.

Marszałek dodał, że liczy też na wsparcie Śląskiej Rady ds. Seniorów m.in. w kwestii funkcjonowania Śląskiej Karty Seniora. - Chcemy, żeby pomogli nam ją wdrażać w życie - powiedział.

Dr Maria Zrałek, przewodnicząca śląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, wykładowca w Wyższej Szkole Humanitas, podkreślała, że seniorzy mogą "bardzo dużo wnieść w życie społeczne". Jej zdaniem potrzebne są działania zmierzające nie tylko do usuwania barier architektonicznych, ale także "barier mentalnych".

Zrałek, która w piątek została przewodniczącą Śląskiej Rady ds. Seniorów, dodała, że potrzeby starszych powinny być uwzględniane w wielu sferach życia. - Województwo powinno pójść w kierunku tworzenia klastra o charakterze geriatrycznym, gerontologicznym, czyli zintegrowania działań różnych podmiotów, w celu stworzenia wspólnej polityki w obszarze zdrowia, aktywności - powiedziała Zrałek.

Przewodnicząca gliwickiej rady seniorów, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gliwicach oraz wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW Krystyna Jurczewska-Płońska powiedziała, że powstanie rady "na poziomie województwa, przy marszałku, poszerza możliwości" działania. -Będziemy mogli dużo więcej zrobić niż dotychczas na poziomie gminnych rad. Nie tracę nadziei - powiedziała Jurczewska-Płońska.

Dodała, że duże nadzieje pokłada w pokonywaniu barier związanych z trzema obszarami: zdrowotnym (m.in. zbyt długie procedury przyjęcia do specjalistów oraz odległe terminy badań, zabiegów), edukacyjnym (w zakresie komputeryzacji, zaznajomienia seniorów z obsługą komputera). - Są spore kolejki do szkoleń komputerowych. Wielu seniorów jest odciętych od rodzin, a komputer daje możliwość komunikacji ze światem, z rodziną, przynajmniej w tym podstawowym zakresie - dodała.

Trzecim istotnym elementem jest, jak dodała Jurczewska-Płońska, dostęp do kultury. - Wydaje mi się, że czas już na bilety ulgowe do teatrów. Oczywiście są pewne ruchy, ale to jest wszystko nic - dodała.

Rada jest organem opiniodawczym i doradczym składającym się z 20 członków działających społecznie przy marszałku województwa śląskiego w celu wzmocnienia i rozwoju regionalnej polityki senioralnej. Jej kadencja trwa trzy lata. Jej działania będą zmierzały m.in. do integrowania środowisk osób starszych, informowania i wspierania środowisk seniorów, budowania przestrzeni społecznej przyjaznej najstarszym mieszkańcom.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.