Śląskie: prawie 4 mln zł na program Senior plusPAP/Rynek Seniora - 11 marca 2019 10:10


W ramach programu Senior plus region otrzyma prawie 3,9 mln zł na utworzenie i prowadzenie placówek dla osób starszych.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed przekazał w piątek (8 marca) samorządom promesy na realizację programów społecznych.

Na program Senior plus samorządy z woj. śląskiego otrzymają wkrótce blisko 3,9 mln zł. Pozwoli to utworzyć 578 nowych miejsc w dziennych domach i klubach oraz dofinansować kolejne 1098 miejsca w placówkach już istniejących. Jak zaznaczył Szwed, w sumie w ramach tegorocznej edycji rządowego programu Senior plus samorządy z woj. śląskiego otrzymają prawie 7 mln zł na utworzenie i prowadzenie placówek dla osób starszych.

W tym roku w regionie powstaną 23 placówki dla osób starszych, z tego siedem domów i 16 klubów Senior plus. Z nowych miejsc aktywnego wypoczynku skorzystać będą mogli seniorzy zarówno z większych, jak i mniejszych miejscowości, m.in. z Toszka, Mysłowic, Chorzowa, Katowic, Kobióra, Wisły, Zbrosławic czy Koniecpola. Do końca roku w regionie ma działać 67 dziennych domów i klubów z 1898 miejscami dla osób starszych.

Jak podał Szwed, spośród 80 mln zł przeznaczonych na program Senior plus w całej Polsce rozdysponowano już 62 mln zł. - Do dyspozycji będzie jeszcze dodatkowa kwota, skierowana do samorządów. Zachęcam samorządy do skorzystania z tego programu. Zależy nam na tym, aby zwłaszcza w mniejszych miejscowościach powstawały kluby bądź domy Seniora plus. To świetnie miejsce, w którym osoby starsze mogą spędzać czas - wskazał wiceminister.