Śląskie propozycje: książeczki zdrowia 60+, wspólne mieszkania z opieką...
Autor: PAP/Rynek Seniora   08 grudnia 2015 16:02

Wprowadzenia książeczek zdrowia seniora oraz ekspertów powyżej 60 lat do gminnych rad seniorów, to jedne z wielu propozycji wypracowanych przez seniorów-uczestników projektu "Działaj rozważnie i skutecznie" realizowanego przez Stowarzyszenie "Most" w Katowicach.

W projekcie "Działaj rozważnie i skutecznie" uczestniczyło 75 osób powyżej 60 roku życia, reprezentujących kilkanaście - już działających w województwie śląskim - rad seniorów. Wśród uczestników znaleźli się też seniorzy zaangażowani w powoływanie kolejnych rad.

Prezes Stowarzyszenia "Most" Anna Szelest podkreślała we wtorek (8 grudnia) na konferencji prasowej, że najważniejszym celem jest obecnie budowanie autorytetu i przeciwdziałanie marginalizacji seniorów.

Nie tylko domy seniora
W trakcie spotkań opracowali wiele przykładowych rozwiązań w zakresie czterech obszarów polityki senioralnej, takich jak: mieszkalnictwo, profilaktyka i ochrona zdrowia, dostęp do edukacji i kultury oraz aktywny wypoczynek.

- Chcieliśmy pokazać, że nie należy się nastawiać wyłącznie na domy starców lub domy dziennego pobytu. Jest wiele innych możliwości, na przykład wspólne mieszkania dla seniorów, gdzie kilka osób jest w stanie sfinansować monitoring/opiekę - powiedziała Szelest. Innym może być m.in. promowanie budowy w ramach nowoprojektowanych domów - osobnych, niedużych mieszkań dla seniorów, aby mogli zamieszkać w pobliżu młodych rodzin.

W obszarze profilaktyka i ochrona zdrowia seniorzy zaproponowali "Książeczkę Zdrowia Seniora", która pozwoliłaby zaplanować i usystematyzować badania. - Jest to sensowne rozwiązanie, bo ciągle przecież przewija się temat skąd wziąć pieniądze na badania kontrolne - dodała Szelest. Książeczka miałaby zawierać zalecenia specjalisty geriatry na temat harmonogramu badań, szczepień, żeby systematycznie kontrolować jego kondycję zdrowotną, psychofizyczną.

Szelest dodała, że będą promować ten pomysł najpierw w gminach, a później w skali całego województwa.

Edukacja i aktywizacja zawodowa
Sporo propozycji wypracowano również w obszarze dostępu do edukacji i kultury. Jedną z nich, jak podkreślała we wtorek prezes stowarzyszenia, jest m.in. "wzmocnienie edukacji trzeciego wieku". Dodała, że dobrym rozwiązaniem byłoby również utworzenie politechnik trzeciego wieku, by "odzyskać dla inkubatorów nowoczesnych technologii" seniorów-ekspertów w zawodach technicznych.

Aktywizacja seniorów na polu gospodarczym, jak zaznaczyła, jest jednym z najważniejszych celów. - U nas się mówi się o seniorze, który jest obciążeniem dla pracodawcy, podczas gdy w wielu innych krajach seniorów się ceni w firmie, korzysta z ich wiedzy fachowej i umiejętności oraz doświadczenia - m.in. w celu edukacji i szybszego przygotowania osób młodych do sprawnego wykonywania swojego zawodu (mentoring i coaching zawodowy) - dodała Szelest.

Uczestnicy projektu "Działaj rozważnie i skutecznie" rozmawiali również o kwestiach związanych z radami seniorów.

Nowelizacja ustawy o samorządzie gminy z października 2013 r. wprowadziła możliwość znaczącego zwiększenia aktywności seniorów w sprawach społecznych oraz publicznych. Seniorzy uzyskali odpowiednie warunki, aby rozpocząć partnerską współpracę ze swoimi samorządami w ramach gminnych rad seniorów. Rady tworzą osoby 60-letnie i starsze. Gremia te mają mieć charakter m.in. doradczy, konsultacyjny, w szczególności w sprawach dotyczących całego środowiska osób starszych. Jego zadaniem jest też włączenie seniorów w sprawy lokalne.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.