
Pionierski projekt promujący samodzielne i świadome planowanie własnej starości rozpoczyna się w gminie Łazy (Śląskie). Od poniedziałku (2 lipca) mieszkańców będą odwiedzać ankieterzy.
Jednym z założeń projektu jest lepsze dopasowanie działań gminy do oczekiwań mieszkańców. Jak poinformował w piątek Urząd Miejski w Łazach, pierwszym etapem jest tzw. mapowanie potrzeb mieszkańców gminy Łazy. Jego podstawą będą badania ankietowe, które umożliwią ocenę sytuacji, zebranie opinii i informacji o potrzebach mieszkańców.
Projekt rozpocznie się od sołectwa Ciągowice i obejmie docelowo wszystkie sołectwa oraz miasto Łazy. W sumie przeprowadzonych zostanie 1000 ankiet - 500 w mieście i 500 w sołectwach. W przyszłym tygodniu, od poniedziałku do piątku w sołectwie Ciągowice pojawią się koordynatorzy projektu oraz wolontariusze, którzy odwiedzą mieszkańców i pomogą wypełnić anonimowy kwestionariusz. Jego wypełnienie ma zająć nie więcej niż 10-15 minut.
- Pomysł jest wyjątkowy, bo w naszym kraju planujemy wszystko, z wyjątkiem starości. W Łazach ma być inaczej. Chcemy promować wśród mieszkańców samodzielne i świadome planowanie własnej starości - powiedziała sekretarz Łaz Ilona Pelon.
W ramach przygotowań do badań ankietowych odbyły się już spotkania z radnymi gminy, sołtysami oraz pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Łazach. Na spotkaniu koordynatorzy projektu szczegółowo omówili pytania zawarte w anonimowej ankiecie, która będzie przeprowadzana wśród mieszkańców. Ankieta będzie narzędziem służącym do przeprowadzenia właściwej diagnozy, dane z ankiety wykorzystane zostaną do opracowania projektu.
Koordynatorami projektu są Szymon Krupnik z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Paweł Chuberski z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.
Dzięki zebranym danym i ich analizie będzie można zaktywizować seniorów i przeznaczyć więcej środków na profilaktykę, mniej zaś na leczenie przypadłości wieku senioralnego.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych