Śląskie: rusza pionierski projekt „Zaplanuj swoją starość”

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 czerwca 2018 13:36


Śląskie: rusza pionierski projekt „Zaplanuj swoją starość” Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pionierski projekt promujący samodzielne i świadome planowanie własnej starości rozpoczyna się w gminie Łazy (Śląskie). Od poniedziałku (2 lipca) mieszkańców będą odwiedzać ankieterzy.

Jednym z założeń projektu jest lepsze dopasowanie działań gminy do oczekiwań mieszkańców. Jak poinformował w piątek Urząd Miejski w Łazach, pierwszym etapem jest tzw. mapowanie potrzeb mieszkańców gminy Łazy. Jego podstawą będą badania ankietowe, które umożliwią ocenę sytuacji, zebranie opinii i informacji o potrzebach mieszkańców.

Projekt rozpocznie się od sołectwa Ciągowice i obejmie docelowo wszystkie sołectwa oraz miasto Łazy. W sumie przeprowadzonych zostanie 1000 ankiet - 500 w mieście i 500 w sołectwach. W przyszłym tygodniu, od poniedziałku do piątku w sołectwie Ciągowice pojawią się koordynatorzy projektu oraz wolontariusze, którzy odwiedzą mieszkańców i pomogą wypełnić anonimowy kwestionariusz. Jego wypełnienie ma zająć nie więcej niż 10-15 minut.

- Pomysł jest wyjątkowy, bo w naszym kraju planujemy wszystko, z wyjątkiem starości. W Łazach ma być inaczej. Chcemy promować wśród mieszkańców samodzielne i świadome planowanie własnej starości - powiedziała sekretarz Łaz Ilona Pelon.

W ramach przygotowań do badań ankietowych odbyły się już spotkania z radnymi gminy, sołtysami oraz pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Łazach. Na spotkaniu koordynatorzy projektu szczegółowo omówili pytania zawarte w anonimowej ankiecie, która będzie przeprowadzana wśród mieszkańców. Ankieta będzie narzędziem służącym do przeprowadzenia właściwej diagnozy, dane z ankiety wykorzystane zostaną do opracowania projektu.

Koordynatorami projektu są Szymon Krupnik z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Paweł Chuberski z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Dzięki zebranym danym i ich analizie będzie można zaktywizować seniorów i przeznaczyć więcej środków na profilaktykę, mniej zaś na leczenie przypadłości wieku senioralnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR