SLD chce podniesienia renty socjalnej. Ale nie tylko

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 kwietnia 2018 16:09


SLD chce podniesienia renty socjalnej. Ale nie tylko Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

SLD zaapelował we wtorek (24 kwietnia), aby podnieść poziom minimalnej renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę i wprowadzić 500 zł dodatek rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18 roku życia.

Sojusz Lewicy Demokratycznej, który nie ma swoich posłów w Sejmie, złoży projekt ustawy w tej sprawie poprzez petycję - zapowiedział we wtorek na briefingu w Warszawie wiceprzewodniczący partii Krzysztof Gawkowski.

Jak dodał, SLD "generalnie" opowiada się za tym, by także minimalna emerytura była równa minimalnemu wynagrodzeniu. Według polityka proponowana zmiana ustawy ma być rozwiązaniem systemowym, a nie kwotowym i trwale powiązać minimalne wynagrodzenia z minimalną renta socjalną.

SLD chce też podwyżki do 500 zł zasiłku pielęgnacyjnego, z obecnych 150 zł, oraz podniesienia dodatku rehabilitacyjnego dla wszystkich niepełnosprawnych z 90 do 250 zł miesięcznie.

- To i tak niewielka kwota, ale trzymająca się w ramach budżetu państwa - dodał Gawkowski.

Jak zauważył według wyliczeń SLD koszt tych wszystkich rozwiązań to 3,9 mld zł. Według Sojuszu pieniądze miałyby pochodzić z budżetu resortu obrony.

- W MON zaplanowano w 2018 r. wydatki sięgające ok. 41 mld zł, plus dodatkowe cztery miliardy do wydania w 2018 r. - zaznaczył polityk.

- Uważamy, że nie trzeba co roku zwiększać tej kwoty o dodatkowe cztery miliardy i ograniczymy budżet na wojsko, to i tak będziemy jednym z krajów, które wydają na ten cel najwięcej na świecie - podkreślił Gawkowski.

Jak dodał środki zaplanowane nie były w pełni wydawane w poprzednich latach. Zdaniem Gawkowskiego środki te stałyby się filarem spokoju dla osób niepełnosprawnych i osób opiekujących się nimi.

Rzeczniczka prasowa SLD Anna Maria Żukowska dodała, że Sojusz jest też za powrotem klas integracyjnych w szkołach, wprowadzeniem urlopu wytchnieniowego dla opiekunów niepełnosprawnych.

W Sejmie od środy protestują osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego; dodatek miałby nie być wliczany do dochodu osoby niepełnosprawnej. Drugi postulat to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

We wtorek rzeczniczka prasowa rządu zaproponowała, by od 1 czerwca renta socjalna była równa najniższej emeryturze. Protestujący nie zgodzili się na podpisanie porozumienia jedynie w tej części.

Gawkowski podkreślił, że propozycja rządu od przedstawionej przez SLD to różnica przeszło 1000 zł miesięcznie - ponieważ minimalna emerytura w tym roku to kwota 1029,80 zł.

- Idziemy zdecydowanie dalej, niż rządząca partia - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR