Śmiałe plany na Regionalny Ośrodek Geriatryczny. "To zupełnie inna filozofia"Dziennik Zachodni/Rynek Seniora - 25 października 2016 10:38


Władze Rybnika (Śląskie) chcą stworzyć na terenie zamkniętego 16 lat temu kompleksu Szpitala Miejskiego nr 1 międzypokoleniową "Strefę Juliusza", a w niej Regionalny Ośrodek Geriatryczny. Jak twierdzi ekspert z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, ośrodek to najbardziej śmiały projekt, wprowadzający do centrum miasta osoby, które najczęściej są wyprowadzane na zewnątrz.

Projekt zakłada modernizację już istniejących zabytkowych budynków szpitalnych i stworzenie nowoczesnej infrastruktury.

Międzypokoleniową "Strefę Juliusza" ma tworzyć nowe centrum biznesowe, Regionalny Ośrodek Geriatryczny „Roger”, edukatorium przyrodnicze, bursa dla pracowników, a także Centrum Wsparcia Rodziny - informuje Dziennik Zachodni. Całość ma łączyć Park Bukówka.

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, chce, by strefa była "jak koło pasowe w samochodzie". Jego zdaniem "ma poruszać wiele elementów, które mają ze sobą współgrać, uzupełniać się i doprowadzić do współpracy międzypokoleniowej".

Sebastian Musioł z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zauważa, że Regionalny Ośrodek Geriatryczny to najbardziej śmiały projekt, który wprowadza do centrum osoby, które najczęściej są wyprowadzane na zewnątrz. Podkreśla, że to zupełnie inna filozofia, a wszystkie badania mówią, że osoby starsze, im dłużej są aktywne, pośród ludzi, tym więcej z tego korzyści, zarówno dla nich, jak i całych społeczności.

W "Rogerze" ma działać także Regionalne Centrum Telemedycyny, zakład opiekuńczo-leczniczy, a na parterze nawet przedszkole, pomocne w terapii osób starszych.

Kompleks dawnego Szpitala Miejskiego nr 1 „Juliusz” od 4 sierpnia 2016 r. należy do miasta. Na razie na terenie kompleksu wykonano prace porządkowe - m.in. w zakresie zieleni i oświetlenia. 

Więcej: www.dziennikzachodni.pl