Śmiałe plany na Regionalny Ośrodek Geriatryczny. "To zupełnie inna filozofia"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Seniora   25 października 2016 10:38


Śmiałe plany na Regionalny Ośrodek Geriatryczny. "To zupełnie inna filozofia" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Władze Rybnika (Śląskie) chcą stworzyć na terenie zamkniętego 16 lat temu kompleksu Szpitala Miejskiego nr 1 międzypokoleniową "Strefę Juliusza", a w niej Regionalny Ośrodek Geriatryczny. Jak twierdzi ekspert z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, ośrodek to najbardziej śmiały projekt, wprowadzający do centrum miasta osoby, które najczęściej są wyprowadzane na zewnątrz.

Projekt zakłada modernizację już istniejących zabytkowych budynków szpitalnych i stworzenie nowoczesnej infrastruktury.

Międzypokoleniową "Strefę Juliusza" ma tworzyć nowe centrum biznesowe, Regionalny Ośrodek Geriatryczny „Roger”, edukatorium przyrodnicze, bursa dla pracowników, a także Centrum Wsparcia Rodziny - informuje Dziennik Zachodni. Całość ma łączyć Park Bukówka.

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, chce, by strefa była "jak koło pasowe w samochodzie". Jego zdaniem "ma poruszać wiele elementów, które mają ze sobą współgrać, uzupełniać się i doprowadzić do współpracy międzypokoleniowej".

Sebastian Musioł z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zauważa, że Regionalny Ośrodek Geriatryczny to najbardziej śmiały projekt, który wprowadza do centrum osoby, które najczęściej są wyprowadzane na zewnątrz. Podkreśla, że to zupełnie inna filozofia, a wszystkie badania mówią, że osoby starsze, im dłużej są aktywne, pośród ludzi, tym więcej z tego korzyści, zarówno dla nich, jak i całych społeczności.

W "Rogerze" ma działać także Regionalne Centrum Telemedycyny, zakład opiekuńczo-leczniczy, a na parterze nawet przedszkole, pomocne w terapii osób starszych.

Kompleks dawnego Szpitala Miejskiego nr 1 „Juliusz” od 4 sierpnia 2016 r. należy do miasta. Na razie na terenie kompleksu wykonano prace porządkowe - m.in. w zakresie zieleni i oświetlenia. 

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR