„Solidarność” naciska na PiS. Walczy o emeryturę po przepracowaniu 35-40 latRzeczpospolita/Rynek Zdrowia - 06 października 2016 09:54


Możliwość przejścia na emeryturę po osiągnięciu określonego stażu pracy - takie rozwiązanie proponuje związek zawodowy "Solidarność".

Związkowcy chcą, aby na emeryturę mogły przechodzić osoby, które przepracowały ok. 35-40 lat. W tym przypadku o przejściu na emeryturę nie decydowałby wiek pracownika. 

NSZZ Solidarność przypomina, że za takim rozwiązaniem opowiadał się w kampanii wyborczej obecny prezydent Andrzej Duda i naciska na PiS o przyjęcie takiego rozwiązania. 

Dla związkowców sprawia wieku emerytalnego i stażu pracy jest kluczowa.

Jak dotąd „S" zaproponowała PiS trzy rozwiązania.

Pierwsze to możliwość przechodzenia na emeryturę wcześniej, ale takiemu emerytowi nie wolno by było pracować aż do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Drugie to możliwość skorzystania ze stażu tylko wtedy, gdy przyszły emeryt odłożył składki zapewniające mu świadczenie w wysokości 130 proc. minimalnej emerytury.

Trzeci pomysł zakłada pełne oskładkowanie wszystkich osób pracujących (w tym zatrudnionych na umowę o dzieło i przedsiębiorców) na takich zasadach, na jakich płacą składki etatowi pracownicy.

Na razie PiS odniósł się do pierwszego pomysłu. - Nie będzie żadnego zakazu pracy dla emerytów - mówi stanowczo Jan Mosiński, szef sejmowej podkomisji emerytalnej.

Więcej: www.rp.pl