Sosnowiec: od sierpnia bus na telefon dla osób 60+. Za 5 zł dojadą do lekarza

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   31 lipca 2017 10:06


Sosnowiec: od sierpnia bus na telefon dla osób 60+. Za 5 zł dojadą do lekarza Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z początkiem sierpnia br. samorząd Sosnowca ma pilotażowo zapewnić mieszkańcom po 60. r.ż. możliwość niedrogiego dojazdu do lekarza. Bus obsługiwany przez należącego do miasta przewoźnika będzie można zamawiać telefonicznie z jednodniowym wyprzedzeniem.

Z podobnej możliwości można korzystać m.in. w Rudzie Śląskiej, gdzie usługę transportową dla osób starszych i niepełnosprawnych - w pełni finansowaną przez miasto - koordynuje lokalna fundacja.

Jak zapowiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, na razie do końca roku, ma zostać udostępniony "busik", umożliwiający przejazd starszym sosnowiczanom sprzed ich domów do ośrodków zdrowia na terenie miasta i miast ościennych. Chodzi o wyjście naprzeciw potrzebom osób, dla których wyprawa autobusem do lekarza może być zbyt trudna, a których może nie jest stać na taksówkę.

- Będzie się można dostać z domu do instytucji zdrowia - bezpośrednio przed tę instytucję; myślę, że dla osób starszych będzie to ogromne ułatwienie - uznał Chęciński.

Opłata za przejazd na terenie miasta będzie wynosiła 5 zł w jedną stronę - dla mieszkańców posiadających miejskie karty seniora. Osoby, które nie wyrobiły dotąd takiej karty w magistracie, zapłacą jednorazowo o 2 zł więcej. Przejazd każdego kilometra poza granicami Sosnowca będzie kosztował dodatkową złotówkę.

Bus, zapewniany przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu, ma umożliwiać też przejazd osobom z orzeczoną niepełnosprawnością. Osoba towarzysząca niepełnosprawnemu, pomagająca mu, pojedzie za darmo.

Miasto w najbliższych dniach ma ogłosić numer telefonu, pod którym od rana do przedpołudnia będzie można zamawiać przejazdy na następny dzień. Zamówienie transportu na ten sam dzień będzie możliwe tylko w razie jego ew. dostępności. Bus ma służyć starszym sosnowiczanom we wszystkie dni robocze, w godzinach 7-20.

- Zobaczymy, jak ten pilotażowy model będzie się sprawował. Do końca roku będziemy obserwowali, monitorowali zainteresowanie i zastanowimy się czy mamy tę działalność rozszerzać, czy ewentualnie nie ma zainteresowania tego typu transportem - zasygnalizował prezydent Sosnowca.

Przypomniał, że w mieście od ponad 10 lat funkcjonuje już busik wożący osoby niepełnosprawne - z przewodnikiem lub opiekunem.

W ub. roku projekt "Dzwonię i jadę", zakładający bezpłatny transport dla osób po 60. r.ż. i niepełnosprawnych, pilotażowo zainicjowała na terenie Rudy Śląskiej tamtejsza fundacja Aktywni My.

Najpierw pilotaż przedsięwzięcia, z którego w ciągu czterech miesięcy skorzystało ok. 2 tys. osób, dofinansowała m.in. zewnętrzna dotacja. Obecnie, od kwietnia br., praktycznie całe koszty pokrywa rudzki samorząd, który przeznaczył na ten cel 100 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR