Specjaliści: potrzebny większy dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 grudnia 2015 08:34


Specjaliści: potrzebny większy dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej Pomoc prawna: przyczyną problemów jest m.in. język, jakim posługują się urzędnicy w przesyłanych pismach; jest on niezrozumiały dla ogółu ludzi. Fot. Fotolia

Potrzebny jest większy dostęp obywateli do informacji publicznej, jak również do bezpłatnej pomocy prawnej - podkreślili uczestnicy debaty nt. obywatelskiego prawa do informacji. Debata odbyła się w sobotę (12 grudnia) w Senacie z okazji Dnia Praw Człowieka.

W trakcie debaty przewodniczący senackiej komisji praw człowieka Michał Seweryński przypomniał, że 1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie ustawa dotycząca udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej osobom najuboższym, młodym i seniorom, kombatantom i weteranom oraz posiadaczom Karty Dużej Rodziny oraz ofiarom klęsk żywiołowych.

- Ustawa ta, jak również ustawa z 2014 r. dotycząca możliwości zgłaszania do urzędów petycji, powinny przyczynić się do lepszego załatwiania przez administrację publiczną trudnych i bolesnych spraw naszych obywateli - podkreślił Seweryński. Jak mówił, nadal wiele osób jest bezradnych w konfrontacji z urzędnikami, zaznaczył jednak, że w ostatnim czasie nastąpił w tym zakresie duży postęp.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar powiedział, że do jego urzędu rocznie spływa ponad 50 tys. spraw od obywateli. Dotyczą one m.in. spraw majątkowych i mieszkań zakładowych. Jak mówił, ogromnym utrudnieniem dla zgłaszających się po pomoc są skomplikowane regulacje prawne i częste nowelizacje prawa. Przyczyną wielu skarg i konfliktów jest także język, jakim posługują się urzędnicy w przesyłanych pismach; jest on niezrozumiały dla ogółu ludzi - powiedział.

- Część obywateli wielokrotnie wraca do urzędu tylko dlatego, że nie rozumie, jaka informacja została zawarta w otrzymanych przez nich pismach. To wielu z nich szuka potem pomocy prawnej - podkreślał Bodnar. Jego zdaniem trzeba to zmienić, ponieważ "kryzys zaufania ludzi do państwa wynika m.in. z poczucia braku zrozumienia swoich spraw przez administrację publiczną".

Henryk Wujec, były doradca prezydenta RP ds. społecznych w latach 2010-2015, przyznał, że nadal często zdarza się, że administracja odmawia dostępu do informacji publicznej, choć taki obowiązek nakłada na nie wiele lat temu uchwalona w tej sprawie ustawa. Jak mówił, w takiej sytuacji trzeba zwrócić się do sądu administracyjnego, co niepotrzebnie odwleka w czasie dostęp do takiej informacji.

Dzień Praw Człowieka w 1950 r. ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 r. w Paryżu. W tym roku dzień ten obchodzony jest po raz 65., hasło tegorocznych obchodów to "Każdy ma prawo do informacji i wsparcia".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.