Społeczeństwo Niemiec starzeje się szybciej niż francuskie i brytyjskie

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 czerwca 2017 10:02


Społeczeństwo Niemiec starzeje się szybciej niż francuskie i brytyjskie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Społeczeństwo Niemiec, najludniejszego kraju w Unii Europejskiej, w ciągu ostatnich 25 lat starzało się bardziej od społeczeństw Francji i Wielkiej Brytanii - poinformował w czwartek (22 czerwca) francuski instytut statystyczny INSEE.

Pomiędzy 1 stycznia 1991 r. (pierwszy rok po zjednoczeniu Niemiec) a końcem 2016 r. różnice w liczbie ludności między tymi trzema krajami zmniejszyły się, ponieważ liczba mieszkańców w mniejszym stopniu wzrosła w Niemczech (+3 proc.) niż we Francji i Wielkiej Brytanii (+14 proc. w każdym z tych krajów) - wskazuje Państwowy Instytut Statystyki i Badań Ekonomicznych (INSEE).

1 stycznia 2016 r. Niemcy liczyły 82,2 mln mieszkańców, Francja (bez jej terytorium zamorskiego Majotty) - 66,5 mln, a Wielka Brytania - 65,4 mln. W sumie w tych trzech krajach mieszka 42 proc. ludności całej UE liczącej 28 państw.

INSEE zwraca uwagę, że przed 26 laty Niemcy miały 21,5 mln mieszkańców więcej niż Francja.

W tych trzech badanych krajach europejskich ludność starzeje się, ale nie w jednakowym tempie - wskazuje francuski instytut. W ciągu 25 lat w Niemczech odsetek populacji w wieku 65 lat i powyżej wzrósł o 6 pkt proc. - do 21 proc. w styczniu 2016 r. Osób w tej kategorii wiekowej jest tam względnie dużo w związku z wysokim przyrostem naturalnym w latach 1934-42.

W czasie ostatniego ćwierćwiecza we Francji odsetek mieszkańców w wieku 65 lat i powyżej wzrósł o 5 pkt. proc., do 19 proc., podczas gdy w Wielkiej Brytanii zaledwie o 2 pkt proc. - do 18 proc.

Jednocześnie proporcja mieszkańców w wieku poniżej 25 lat zmniejsza się w tych trzech krajach na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Jednak spadek jest największy w Niemczech (-6 pkt proc., do 24 proc.), przy czym we Francji odsetek młodej populacji zmalał o 5 pkt proc., a w Wielkiej Brytanii o 4 pkt proc. - do 30 proc. w obu krajach.

Po drugiej wojnie światowej, kiedy we Francji i Wielkiej Brytanii rozpoczął się baby boom, w Niemczech nastąpił silny spadek liczby urodzeń. Niemiecki baby boom rozpoczął się dopiero w 1952 r. i skończył się szybciej niż w tych dwóch krajach, w połowie lat 60.

Drugi znaczący spadek przyrostu naturalnego w Niemczech w latach 1990-95 był związany z integracją byłych Niemiec Wschodnich, w których dzietność w tym okresie załamała się.

Po 2000 r. Niemcy odnotowują słaby przyrost naturalny, podczas gdy we Francji pozostaje on na stabilnym poziomie w zasadzie od końca baby boomu, a na Wyspach od 2001 r. odnotowuje się wzrost.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR