
Społeczeństwo Niemiec, najludniejszego kraju w Unii Europejskiej, w ciągu ostatnich 25 lat starzało się bardziej od społeczeństw Francji i Wielkiej Brytanii - poinformował w czwartek (22 czerwca) francuski instytut statystyczny INSEE.
Pomiędzy 1 stycznia 1991 r. (pierwszy rok po zjednoczeniu Niemiec) a końcem 2016 r. różnice w liczbie ludności między tymi trzema krajami zmniejszyły się, ponieważ liczba mieszkańców w mniejszym stopniu wzrosła w Niemczech (+3 proc.) niż we Francji i Wielkiej Brytanii (+14 proc. w każdym z tych krajów) - wskazuje Państwowy Instytut Statystyki i Badań Ekonomicznych (INSEE).
1 stycznia 2016 r. Niemcy liczyły 82,2 mln mieszkańców, Francja (bez jej terytorium zamorskiego Majotty) - 66,5 mln, a Wielka Brytania - 65,4 mln. W sumie w tych trzech krajach mieszka 42 proc. ludności całej UE liczącej 28 państw.
INSEE zwraca uwagę, że przed 26 laty Niemcy miały 21,5 mln mieszkańców więcej niż Francja.
W tych trzech badanych krajach europejskich ludność starzeje się, ale nie w jednakowym tempie - wskazuje francuski instytut. W ciągu 25 lat w Niemczech odsetek populacji w wieku 65 lat i powyżej wzrósł o 6 pkt proc. - do 21 proc. w styczniu 2016 r. Osób w tej kategorii wiekowej jest tam względnie dużo w związku z wysokim przyrostem naturalnym w latach 1934-42.
W czasie ostatniego ćwierćwiecza we Francji odsetek mieszkańców w wieku 65 lat i powyżej wzrósł o 5 pkt. proc., do 19 proc., podczas gdy w Wielkiej Brytanii zaledwie o 2 pkt proc. - do 18 proc.
Jednocześnie proporcja mieszkańców w wieku poniżej 25 lat zmniejsza się w tych trzech krajach na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Jednak spadek jest największy w Niemczech (-6 pkt proc., do 24 proc.), przy czym we Francji odsetek młodej populacji zmalał o 5 pkt proc., a w Wielkiej Brytanii o 4 pkt proc. - do 30 proc. w obu krajach.
Po drugiej wojnie światowej, kiedy we Francji i Wielkiej Brytanii rozpoczął się baby boom, w Niemczech nastąpił silny spadek liczby urodzeń. Niemiecki baby boom rozpoczął się dopiero w 1952 r. i skończył się szybciej niż w tych dwóch krajach, w połowie lat 60.
Drugi znaczący spadek przyrostu naturalnego w Niemczech w latach 1990-95 był związany z integracją byłych Niemiec Wschodnich, w których dzietność w tym okresie załamała się.
Po 2000 r. Niemcy odnotowują słaby przyrost naturalny, podczas gdy we Francji pozostaje on na stabilnym poziomie w zasadzie od końca baby boomu, a na Wyspach od 2001 r. odnotowuje się wzrost.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych