Srebrna ekonomia podniesie standard życia seniorów, młodym da pracę
Autor: PAP, Fundacja Na Rzecz Zdrowego Starzenia Się/Rynek Seniora   24 września 2015 16:37

Srebrna ekonomia, a więc produkty i usługi dedykowane dla seniorów, pozwalają na podniesienie standardu życia osób starszych, a jednocześnie na tworzenie miejsc pracy dla młodych - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji w Warszawie (24 września).

Minister Pracy i Polityki Społecznej był uczestnikiem Międzynarodowego Kongresu Zdrowego Starzenia, który w dniach 24-25 września br. odbywa się w Warszawie.

Osoby starsze nie zabierają miejsc pracy młodszym
Podczas dyskusji Kosiniak-Kamysz powiedział, że w ostatnich latach podjęto szereg działań w zakresie polityki senioralnej. Przypomniał m.in. o programie tworzenia dziennych domów Senior-WIGOR oraz o powołaniu Narodowego Instytutu Geriatrii. Podkreślił też potrzebę wzmocnienia opieki nad osobami starszymi i konieczność poprawy dostępności do produktów i usług przeznaczonych dla osób starszych.

Szef resortu pracy zwrócił uwagę na potrzebę aktywizacji zawodowej osób starszych. - Nie ma firmy dobrze funkcjonującej opartej tylko i wyłącznie na jednej grupie wiekowej - przekonywał Kosiniak-Kamysz.

Przywołał też badania OECD, z których wynika, że osoby starsze nie zabierają miejsc pracy młodszym. - To nie są te same miejsca pracy, które po opuszczeniu przez starsze osoby zajmie ktoś bardzo młody kończący edukację. Tutaj musi być pewna ścieżka kariery, ścieżka zawodowa - dodał minister.

Zdrowe społeczeństwo, zdrowa gospodarka
Wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska powiedziała, że w efekcie trendów demograficznych rozwija się tzw. srebrna gospodarka (system ekonomiczny ukierunkowany na wykorzystanie potencjału osób starszych). Dodała, że obszary, na które obecnie zwraca się uwagę to m.in. nowoczesny przemysł farmaceutyczny, innowacyjne produkty i usługi medyczne. - Zdrowe społeczeństwo jest warunkiem dla zdrowej gospodarki - podkreśliła.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki powiedział, że jednym z elementów polityki senioralnej jest też ustawa o zdrowiu publicznym, której celem jest m.in. zmniejszenie liczby osób palących i nieuprawiających aktywności fizycznej. Zwrócił też uwagę na konieczność dostosowania sytemu opieki zdrowotnej "do potrzeb zmieniającej się demografii społecznej", m.in. poprzez zwiększenie dostępności do konsultacji geriatrycznej.

Poinformował, że resort zdrowia pracuje obecnie m.in. nad stworzeniem takiego mechanizmu opieki farmaceutycznej, by seniorzy w miejscu swojego zamieszkania mogli skorzystać z poradnictwa w zakresie stosowania leków.

Profilaktyka i nowe przepisy
Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia poseł Tomasz Latos (PiS) podkreślił, że stan zdrowia osób starszych zależy od tego, jak te osoby dbały o swoje zdrowie w młodym wieku, dlatego potrzebne jest jak najwcześniejsze wdrażanie programów profilaktycznych i promowanie zdrowego trybu życia u osób młodych.

Uczestnicy dyskusji wskazywali również na działania na rzecz wprowadzenia rozwiązań prawnych, regulujących realizację polityki senioralnej, w tym utworzenie stałej sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

To właśnie efektem pracy komisji było uchwalanie ustawy o osobach starszych, która nakłada na rząd obowiązek bieżącego monitorowania sytuacji osób starszych (w wieku 60+), z uwzględnieniem sytuacji demograficznej oraz dochodowej, warunków mieszkaniowych, aktywności zawodowej, sytuacji rodzinnej, sytuacji osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, aktywności społecznej i obywatelskiej oraz edukacyjnej, kulturalnej, sportowej, rekreacyjnej, a także informacji o stanie zdrowia oraz dostępności i poziomie usług socjalnych.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.