Starachowice: to tam od kilku miesięcy działają patrole seniorów. Na czym polega ich praca?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Gazeta Wyborcza, JW/Rynek Seniora   19 czerwca 2017 14:02


Starachowice: to tam od kilku miesięcy działają patrole seniorów. Na czym polega ich praca? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W połowie września 2016 r. informowaliśmy, że w Starachowicach pojawią się osoby starsze w charakterze miejskich stróżów porządku. Projekt, w ramach którego zamierzano utworzyć "Senior Patrole", otrzymał wówczas dofinansowanie z MSWiA. W październiku pierwsi seniorzy wyruszyli na ulice miasta i od tamtej pory na brak pracy nie narzekają.

"Senior Patrol" to prawdopodobnie pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Osoby starsze w charakterze miejskich stróżów porządku pojawili się w Starachowicach (Świętokrzyskie) już w połowie października 2016 r. Projekt "Starachowice - bezpieczne w praktyce" uzyskał dofinansowanie z programu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w wys. 75 tys. zł. (była to maksymalna kwota dotacji). 25,5 tys. zł wynosi wkład własny gminy, a całkowita wartość zadania wynosi 100 tys. 500 zł. To z tych środków są m.in. finansowane patrole osób starszych.

Obecnie w patrolu działa sześć osób, trzy kobiety i trzech mężczyzn. Zgłosili się, gdy w lokalnych mediach pojawiły się ogłoszenia o naborze. Sprawdzali, czy jest czysto, czy nie ma dziur w chodnikach, czy na ławkach można bezpiecznie usiąść.

Najpierw dyżurowali raz na dwa tygodnie. Z czasem - raz na miesiąc, bo mieli tyle zgłoszeń, że urzędnicy nie nadążali z naprawami. Za każdym razem udają się w inne miejsce. Po każdym obchodzie przygotowują raport, który później przekazują komendantowi straży miejskiej - pisze Gazeta Wyborcza i podaje szereg problemów, które starają się rozwiązać.

Na przystanku, gdzie zatrzymuje się autobus linii 68 jest dziura w płycie chodnikowej. W innym miejscu nie świeci latarnia. Jeszcze gdzie indziej nie ma kosza na śmieci czy szczebelka w ławce.

Na ul. Zachodniej od dłuższego czasu stoi wrak auta, który szpeci i starszy, więc patrolująca seniorka zgłasza problem straży miejskiej - z sukcesem, bo wrak zostaje zabrany.

Inny patrolujący stara się o to, by jedno z przejść dla pieszych nie było zaciemnione - gałęzie wiszą tuż nad jezdnią. Zgłasza problem i gałęzie zostają przycięte.

Czasem potrzebny jest życiowy spryt i podejście psychologiczne. W Starachowicach jest dużo gołębi, a starsi ludzie na osiedlach karmią je chlebem. Ptaki nie zjadają wszystkiego, więc jest brudno i nieestetycznie. Patrolujący przypuszczają, że właśnie z tego powodu jest tyle szczurów w mieście. Dlatego zwracają uwagę karmiącym, by tego nie robili i tłumaczą powody i konsekwencje - z dobrym skutkiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR