
Ponad 2 tys. osób chorych, niepełnosprawnych i starszych z całej Polski modliło się w czwartek (6 lipca) na Jasnej Górze. Ich pielgrzymka, organizowana przez Apostolstwo Chorych, co roku odbywa się właśnie w tym dniu, gdy w Kościele katolickim przypada święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.
- Jako ludzie chorzy i starsi jesteście tutaj - pokonaliście tyle różnych przeszkód, trudności, obaw, lęków. Przyszliście tutaj, aby swoje cierpienie złączyć z cierpieniem Maryi, która pokazuje nam Jezusa, jedynego Zbawiciela świata. Jesteście apostołami XXI wieku, bo przecież przez wasze cierpienie dokonują się wielkie znaki w Polsce, w Europie i na całym świecie - mówił, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium, podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski.
Do uczestników pielgrzymki zwrócił się też z życzeniami, by wracając do swych domów, stali się "radosnymi apostołami cierpienia".
- Abyście z uśmiechem i z różańcem w ręku głosili współczesnemu człowiekowi, że życie ma sens, a cierpienie jest wielkim darem i wyróżnieniem, do jakiego zaprasza nas Pan Jezus - mówił podprzeor.
Na pielgrzymkę - według danych biura prasowego jasnogórskiego sanktuarium - przyjechało ponad 2 tys. osób chorych, niepełnosprawnych i starszych z całej Polski; duża część z nich na co dzień jest zaangażowana w działalność wspólnoty Apostolstwo Chorych.
Uczestnicy tegorocznego spotkania szczególnie wspominali zmarłego przed rokiem abp. Zygmunta Zimowskiego, który przewodniczył Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia.
Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była msza św. w jasnogórskiej bazylice. Homilię wygłosił delegat papieża Franciszka - sekretarz Papieskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka ks. Jean-Marie Mupendawatu.
Odnosząc się do słów i działalności abp. Zimowskiego, ks. Mupendawatu podkreślił, że "człowiekiem udzielającym pomocy (…) jest w dzisiejszym świecie medycznym nie tylko lekarz, pielęgniarka, personel pomocniczy, ale także biolog, farmaceuta, pracownik administracji szpitalnej, ustawodawca w dziedzinie służby zdrowia czy każdy inny, kto styka się w swej pracy z zagadnieniami zdrowia i choroby".
- Dla nikogo z nich chory nie może być nigdy tylko przypadkiem klinicznym, anonimową jednostką, na której stosuje posiadaną wiedzę, ale zawsze człowiekiem chorym, do którego podchodzi się z postawą sympatii w etymologicznym znaczeniu tego słowa. Wymaga to miłości, dyspozycyjności, uwagi, zrozumienia, życzliwości, cierpliwości, dialogu - mówił ks. Mupendawatu.
Program pielgrzymki objął także m.in. wstępną prezentację nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia.
Stowarzyszenie Apostolstwa Chorych jest wspólnotą kościelną, która "pomaga chorym przeżywać cierpienie w sposób twórczy, bardziej Chrystusowy". Stowarzyszenie wydaje m.in. własny miesięcznik, przygotowuje też audycje radiowe dla chorych w katolickich rozgłośniach.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych