Starsi, chorzy i niepełnosprawni modlili się w jasnogórskim sanktuarium

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 lipca 2017 09:54


Starsi, chorzy i niepełnosprawni modlili się w jasnogórskim sanktuarium Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponad 2 tys. osób chorych, niepełnosprawnych i starszych z całej Polski modliło się w czwartek (6 lipca) na Jasnej Górze. Ich pielgrzymka, organizowana przez Apostolstwo Chorych, co roku odbywa się właśnie w tym dniu, gdy w Kościele katolickim przypada święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.

- Jako ludzie chorzy i starsi jesteście tutaj - pokonaliście tyle różnych przeszkód, trudności, obaw, lęków. Przyszliście tutaj, aby swoje cierpienie złączyć z cierpieniem Maryi, która pokazuje nam Jezusa, jedynego Zbawiciela świata. Jesteście apostołami XXI wieku, bo przecież przez wasze cierpienie dokonują się wielkie znaki w Polsce, w Europie i na całym świecie - mówił, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium, podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski.

Do uczestników pielgrzymki zwrócił się też z życzeniami, by wracając do swych domów, stali się "radosnymi apostołami cierpienia".

- Abyście z uśmiechem i z różańcem w ręku głosili współczesnemu człowiekowi, że życie ma sens, a cierpienie jest wielkim darem i wyróżnieniem, do jakiego zaprasza nas Pan Jezus - mówił podprzeor.

Na pielgrzymkę - według danych biura prasowego jasnogórskiego sanktuarium - przyjechało ponad 2 tys. osób chorych, niepełnosprawnych i starszych z całej Polski; duża część z nich na co dzień jest zaangażowana w działalność wspólnoty Apostolstwo Chorych.

Uczestnicy tegorocznego spotkania szczególnie wspominali zmarłego przed rokiem abp. Zygmunta Zimowskiego, który przewodniczył Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia.

Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była msza św. w jasnogórskiej bazylice. Homilię wygłosił delegat papieża Franciszka - sekretarz Papieskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka ks. Jean-Marie Mupendawatu.

Odnosząc się do słów i działalności abp. Zimowskiego, ks. Mupendawatu podkreślił, że "człowiekiem udzielającym pomocy (…) jest w dzisiejszym świecie medycznym nie tylko lekarz, pielęgniarka, personel pomocniczy, ale także biolog, farmaceuta, pracownik administracji szpitalnej, ustawodawca w dziedzinie służby zdrowia czy każdy inny, kto styka się w swej pracy z zagadnieniami zdrowia i choroby".

- Dla nikogo z nich chory nie może być nigdy tylko przypadkiem klinicznym, anonimową jednostką, na której stosuje posiadaną wiedzę, ale zawsze człowiekiem chorym, do którego podchodzi się z postawą sympatii w etymologicznym znaczeniu tego słowa. Wymaga to miłości, dyspozycyjności, uwagi, zrozumienia, życzliwości, cierpliwości, dialogu - mówił ks. Mupendawatu.

Program pielgrzymki objął także m.in. wstępną prezentację nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia.

Stowarzyszenie Apostolstwa Chorych jest wspólnotą kościelną, która "pomaga chorym przeżywać cierpienie w sposób twórczy, bardziej Chrystusowy". Stowarzyszenie wydaje m.in. własny miesięcznik, przygotowuje też audycje radiowe dla chorych w katolickich rozgłośniach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR