Starsi najczęściej uczestniczą w wypadkach drogowych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: MK/Rynek Seniora   15 czerwca 2015 16:10


Starsi najczęściej uczestniczą w wypadkach drogowych

Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu prowadzi akcję pod hasłem „B&N - czyli B, jak Bezpieczny i N, jak Niechroniony” adresowaną do seniorów oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

- Dzień 15 czerwca, czyli Międzynarodowy Dzień Praw Osób Starszych jest doskonałą okazją do nagłośnienia problematyki związanej z udziałem w ruchu ludzi starszych - pisze na swojej stronie KWP. - Warto, aby tego dnia skoncentrować się na relacjach pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego „w sile wieku” - w pełni sprawnymi i energicznymi, a ludźmi starszymi, których naturalne ograniczenia wynikające z procesu starzenia organizmu powodują, że poruszają się wolniej i czasami „zbyt ostrożnie”. 

Aby uświadomić wszystkich uczestników ruchu drogowego i zapoznać ich z problemem, policjanci  ramach B&N przygotowali kampanię „Senior na drodze”.

- Przygotowując akcję, funkcjonariusze przeanalizowali zdarzenia z udziałem osób starszych, ich zachowania na drodze i ich skutki. Dzięki temu opracowali ich mocne i słabe strony, które dają o sobie znać w ruchu drogowym - czytamy.  

Jej efektem jest informacja nt. tego, jakie są mocne i słabe kierowców w starszym wieku. Po stronie zalet policja wymienia umiejętną ocenę sytuacji, doświadczenie, energia i wigor (związane z tym, że starsi ludzie żyją dziś dłużej, zdrowiej, bardziej aktywnie), odpowiedzialność i zdolność adaptacji.

Na liście słabszych stron pojawiają się: gorszy wzrok, słuch, elastyczność i zasięg ruchów oraz, a także gorszy czas reakcji i kłopoty z koncentracją.

Jak informuje KWP Radom, to właśnie najstarsi uczestnicy ruchu drogowego najczęściej uczestniczą w wypadkach drogowych. W roku 2013 w tej grupie wiekowej odnotowano 17 proc. wszystkich ofiar wypadków i aż 28 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych. - Z drugiej zaś strony z pewnością warto skorzystać z doświadczenia tych osób i ich autorytetu po to, aby promować bezpieczne zachowania w ruchu drogowym - zaznacza KWP.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.