Starsi studenci oceniają stołeczne Uniwersytety Trzeciego Wieku

POLITYKA SENIORALNA

Autor: UM Warszawa/Rynek Seniora   20 stycznia 2016 11:55


Starsi studenci oceniają stołeczne Uniwersytety Trzeciego Wieku Ponad połowa badanych uczestniczy w zajęciach na warszawskich UTW od co najmniej 4 lat. Fot. Skaneidrotten/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się imprezy kulturalne, kursy komputerowe, zajęcia rekreacyjno-usprawniające, a także imprezy integracyjne - wynika z II edycji badania słuchaczy warszawskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku (UTW), podjętej z inicjatywy stołecznego ratusza.

Szczegółowy raport z badania do ściągnięcia TUTAJ

Po raz pierwszy przedsięwzięcie było realizowane techniką ankiety audytoryjnej w 2013 r. UTW. Kolejny pomiar odbył się w ostatnim kwartale 2015 r. Do udziału w nim miasto zaprosiło wszystkie warszawskie uniwersytety współfinansowane ze środków m.st. Warszawy (19 jednostek). Liczba słuchaczy, którzy uczestniczyli w ostatnim pomiarze to 1359 osób. Oznacza to, że 28% ogółu studentów UTW za pośrednictwem ankiety papierowej podzieliło się swoimi opiniami, ocenami na temat funkcjonowania placówek.

Celem badania, które zostało przeprowadzone w zeszłym roku, była chęć pozyskania informacji dotyczących oczekiwań i potrzeb seniorów, które pozwolą dostosować założenia konkursowe w zakresie prowadzenia uniwersytetów trzeciego wieku w latach 2016-2019. W ostatnim pomiarze zapytano słuchaczy także o zainteresowanie korzystaniem z miejskiej platformy e-learningowej. Z uzyskanych danych wynika, że aż 72% badanych popiera pomysł samokształcenia za pośrednictwem internetu.

Ocena oferty UTW
Zdecydowana większość słuchaczy dobrze ocenia aspekty funkcjonowania uniwersytetu, takie jak sposób informowania o organizowanych zajęciach, wydarzeniach, spotkaniach (82%) oraz kontakt sekretariatu, władz, organizatorów UTW ze słuchaczami (81%). Nieco mniej respondentów pozytywnie postrzega warunki lokalowe w placówkach, gdzie prowadzone są zajęcia (74%). Większość słuchaczy twierdzi, że w codziennym życiu wykorzystuje wiedzę i umiejętności zdobyte w trakcie zajęć organizowanych na UTW (85%). Prawie wszyscy respondenci stwierdzili, iż poleciliby osobom w swoim wieku udział w zajęciach organizowanych na uniwersytecie (97%).

Wnioski z badania
Większość osób, które uczestniczą w zajęciach na UTW posiada wyższe wykształcenie (56%). Liczna jest również grupa ze średnim wykształceniem (41%). Źródłem utrzymania niemal wszystkich respondentów jest emerytura lub renta (99%).

Wśród badanych słuchaczy uniwersytetów przeważają mieszkańcy Warszawy (96%). Przeważający odsetek słuchaczy uczęszcza na nie więcej niż jeden UTW (88%).

Motywy zapisywania się na UTW
O wyborze konkretnego uniwersytetu decyduje przede wszystkim jego lokalizacja (76%). Ponad połowa badanych wymienia też przyjazną atmosferę, dobre kontakty między słuchaczami, władzami UTW (63%) oraz miłą i fachową kadrę osób prowadzących zajęcia (55%).

Większość respondentów zapisała się na uniwersytet, kierując się chęcią: zdobywania, poszerzania wiedzy, dbania o sprawność intelektualną (83%), rozwijania swoich zainteresowań, umiejętności (67%) i poznania innych osób, przebywania wśród ludzi (61%).

Zdecydowana większość słuchaczy uczęszcza na uniwersytet raz w tygodniu lub częściej (95%, w tym 71% co najmniej kilka razy w tygodniu). Ponad połowa badanych uczestniczy w zajęciach na warszawskich UTW od co najmniej 4 lat (56%).

Diagnoza potrzeb słuchaczy
Zestawienie dotychczasowej oferty zajęć z oczekiwaniami słuchaczy wyraźnie pokazuje, że obowiązujących zestaw zajęć na UTW jest zgodny z hierarchią potrzeb badanych. Jedyna różnica polega na tym, ze na niektóre zajęcia jest zdecydowanie większy popyt. Szczególnie dużym zainteresowaniem osób starszych cieszą się imprezy kulturalne, kursy komputerowe, zajęcia rekreacyjno-usprawniające, a także imprezy integracyjne.  Według badanych, oferta tych zajęć na UTW powinna być rozszerzona.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.