
Seniorzy 60+ w większym stopniu niż populacja ogółem w wolnym czasie oglądają telewizję, czytają prasę, słuchają radia i modlą się. W telewizji najbardziej preferują programy informacyjne, w drugiej kolejności decydują się na seriale/telenowele. W stosunku do średniej w całej populacji istotnie większy udział widzów 60+ mają publicystyka, dokument i reportaż, teleturnieje i gry oraz programy religijne.
Dla współczesnych seniorów nowe media i platformy do korzystania z nich są nadal nowością - mówi raport z badania Silver Generation zrealizowanego przez Instytut GfK Polonia.
Dostępność m.in. do internetu nie oznacza automatycznej adaptacji. Kluczem do zmian postaw jest masowa edukacja. Seniorzy obecnie te umiejętności rozwijają najczęściej z pomocą dzieci i wnuków, a niektórzy - na uniwersytetach trzeciego wieku. Dyscyplin, obecnie tak powszechnie występujących w programach nauczania na wszystkich szczeblach kształcenia, jak wychowanie medialne, psychologia mediów czy licznych innych, poświęconych nowym mediom, kiedyś po prostu nie było. Korzystanie z mediów nie było kompetencją, którą należy kształcić.
Ta pokoleniowa i cywilizacyjna luka, która nadal dzieli segmenty new- i old screen, nie powinna się już pogłębiać - zauważa GfK. Widoczne są już symptomy tych zmian. Niejednokrotnie prowadzone przez starszych gospodarstwa domowe są wyposażone nie tylko w dostęp do internetu, ale także w takie urządzenia, jak laptop czy notebook.
Dziś jednak ta luka powoduje jeszcze, że ludzie starsi nie mają dostępu do całej sfery kulturowej i materialnej produkowanej przez pokolenia "zanurzone" w nowych mediach.
Stare, klasyczne, media, takie jak telewizja, radio, gazety, są nadal naturalnym środkiem zdobywania informacji. Rozwój cywilizacji coraz częściej determinuje pojęcia, np. to, co definiujemy jako przedmioty codziennego użytku. Z perspektywy badania widać, że dla pokolenia silver generation pozostaje nim telewizor i radio, dla młodych jest nim już ekran telefonu czy laptopa, oczywiście podłączone do globalnej sieci.
A przecież nowe media to także nieograniczony potencjał podnoszący jakość życia. W tym życia seniorów. Nie tylko łatwo dostępne źródło informacji. Także urządzenia dające swobodę kontaktów z najbliższymi, z usługami np. medycznymi, wzbogacające życie społeczne, postawy, zainteresowania, bogate źródło rozrywki, także tej na wyższym poziomie. Paradoksalnie, ale to właśnie w dobie szybkiego postępu technologicznego żadne pokolenie nie powinno czuć się izolowane i spychane na margines życia społecznego.
Tradycyjne środki przekazu, takie jak prasa, radio, telewizja wzbogacane przez nowe media, z których szczególnie chętnie korzysta młode pokolenie określane jako pokolenie new screen, również coraz częściej użytkowane są przez pokolenie silver generation.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych