Starsi widzowie chętniej niż inni oglądają dokumenty i teleturnieje

POLITYKA SENIORALNA

Autor: JW, GfK Polonia/Rynek Seniora   24 października 2016 14:12


Starsi widzowie chętniej niż inni oglądają dokumenty i teleturnieje Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Seniorzy 60+ w większym stopniu niż populacja ogółem w wolnym czasie oglądają telewizję, czytają prasę, słuchają radia i modlą się. W telewizji najbardziej preferują programy informacyjne, w drugiej kolejności decydują się na seriale/telenowele. W stosunku do średniej w całej populacji istotnie większy udział widzów 60+ mają publicystyka, dokument i reportaż, teleturnieje i gry oraz programy religijne.

Dla współczesnych seniorów nowe media i platformy do korzystania z nich są nadal nowością - mówi raport z badania Silver Generation zrealizowanego przez Instytut GfK Polonia.

Dostępność m.in. do internetu nie oznacza automatycznej adaptacji. Kluczem do zmian postaw jest masowa edukacja. Seniorzy obecnie te umiejętności rozwijają najczęściej z pomocą dzieci i wnuków, a niektórzy - na uniwersytetach trzeciego wieku. Dyscyplin, obecnie tak powszechnie występujących w programach nauczania na wszystkich szczeblach kształcenia, jak wychowanie medialne, psychologia mediów czy licznych innych, poświęconych nowym mediom, kiedyś po prostu nie było. Korzystanie z mediów nie było kompetencją, którą należy kształcić.

Ta pokoleniowa i cywilizacyjna luka, która nadal dzieli segmenty new- i old screen, nie powinna się już pogłębiać - zauważa GfK. Widoczne są już symptomy tych zmian. Niejednokrotnie prowadzone przez starszych gospodarstwa domowe są wyposażone nie tylko w dostęp do internetu, ale także w takie urządzenia, jak laptop czy notebook.

Dziś jednak ta luka powoduje jeszcze, że ludzie starsi nie mają dostępu do całej sfery kulturowej i materialnej produkowanej przez pokolenia "zanurzone" w nowych mediach.

Stare, klasyczne, media, takie jak telewizja, radio, gazety, są nadal naturalnym środkiem zdobywania informacji. Rozwój cywilizacji coraz częściej determinuje pojęcia, np. to, co definiujemy jako przedmioty codziennego użytku. Z perspektywy badania widać, że dla pokolenia silver generation pozostaje nim telewizor i radio, dla młodych jest nim już ekran telefonu czy laptopa, oczywiście podłączone do globalnej sieci.

A przecież nowe media to także nieograniczony potencjał podnoszący jakość życia. W tym życia seniorów. Nie tylko łatwo dostępne źródło informacji. Także urządzenia dające swobodę kontaktów z najbliższymi, z usługami np. medycznymi, wzbogacające życie społeczne, postawy, zainteresowania, bogate źródło rozrywki, także tej na wyższym poziomie. Paradoksalnie, ale to właśnie w dobie szybkiego postępu technologicznego żadne pokolenie nie powinno czuć się izolowane i spychane na margines życia społecznego.

Tradycyjne środki przekazu, takie jak prasa, radio, telewizja wzbogacane przez nowe media, z których szczególnie chętnie korzysta młode pokolenie określane jako pokolenie new screen, również coraz częściej użytkowane są przez pokolenie silver generation.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR