Starzejąca się Polska gminna i powiatowa. Żaden samorząd sobie z tym sam nie poradzi

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Włodzimierz Kaleta/portalsamorzadowy.pl   03 grudnia 2015 10:31


www.portalsamorzadowy.pl
Starzejąca się Polska gminna i powiatowa. Żaden samorząd sobie z tym sam nie poradzi Problemy finansowe samorządów wynikają nie tylko ze zwiększonych wydatków, ale także zmniejszonych wpływów. Fot. Shutterstock

Projekt leki 75+ jest już na ukończeniu. Będą też wyższe taryfy w zakresie opieki paliatywnej - potwierdził minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. To dobre pomysły, tylko skąd minister weźmie na nie pieniądze - pytają samorządowcy.

- To dobre i potrzebne rozwiązania. Z problemem starzenia się społeczeństwa samorządy sobie nie poradzą. Konieczna jest większa niż dotychczas pomoc państwa. Zwłaszcza w zakresie opieki zdrowotnej - uważa Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

Samorządowcy zastanawiają się jednak, skąd minister weźmie pieniądze na realizacje tych dobrych pomysłów w ochronie zdrowia. Według ekspertów tylko refundacja leków dla seniorów kosztowałaby ok. 9 mld zł. Minister przyznał też, że szybkie, nie ewolucyjne wprowadzenie wszystkich reform wymagałoby podniesienia składki zdrowotnej do wysokości 6 proc. PBK.

Zapłaci gmina
Samorządy obawiają się, że przynajmniej w części finansowanie nowych rozwiązań w służbie zdrowia spadnie na samorządy. Mają pod tym względem złe doświadczenia.

Gmina Trzcianka wydaje rocznie 800 tys. zł na dopłaty do Domów Pomocy Społecznej dla swoich podopiecznych.

- Pobyt w tych placówkach powinny współfinansować rodziny pacjentów - powiedziała wiceburmistrz gminy Grażyna Zozula. - Jeżeli jednak mają zbyt niskie dochody, nie można tego wyegzekwować. Płaci więc gmina. Przerzucono też na nas dodatki mieszkaniowe, które wcześniej były wypłacane z kasy państwa. Obawiam się, że podobnie będzie z dodatkami energetycznymi. A nam wtedy zabraknie pieniędzy na inne zadania.

Alicja Kasprzak, główna księgowa Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie twierdzi, że na razie budżet jakoś się spina. Liczy na to, że sytuację kasy, nad którą czuwa, może poprawić zapowiadane przyznanie dodatków na dzieci w wysokości 500 zł. - Wówczas - powiedziała nam - dochody wielu rodzin wzrosną i nie będą się kwalifikowały do dodatków socjalnych. To nam da trochę luzu.

Standard minimalnych usług
Małopolska Szkoła Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie opublikowała raport, z którego wynika, że państwo wyręcza się samorządami. Starzenie się społeczeństwa pogłębia ich problemy. Znacznie spadają ich dochody, a rosną wydatki socjalne dla osób starszych wymagających opieki, której nie znajdują w rodzinie. Państwo przerzuca na samorządy nowe obowiązki, ale nie daje wystarczającej ilości pieniędzy na ich realizację.

„Obywatel musi być chroniony przed samowolą administracji - napisali autorzy raportu. - Nie może być takiej sytuacji, że administracja sama kreśli plany, wizje, działania, podejmuje je i okazuję się, że nie ma pieniędzy, żeby je realizować i przerzuca to na obywateli. Trzeba ustalić standard minimalnych usług publicznych, których finansowanie powinno zagwarantować państwo”.

A seniorów przybywa
Przed dwoma laty w powiecie stalowowolskim na Podkarpaciu wszczęto alarm. Liczba ludności w podeszłym wieku przekroczyła bowiem poziom ustalony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Zorganizowano panel dyskusyjny „SOS starzejemy się”. Niewiele to jednak dało.

- Żaden samorząd sobie z tym nie poradzi - powiedział nam Mariusz Sołtys. - Niezbędna jest pomoc państwa zwłaszcza w zakresie opieki zdrowotnej. Potrzebny jest nam oddział geriatryczny w szpitalu. Sami go nie uruchomimy. Na razie ludzi ze schorzeniami, typowymi dla wieku podeszłego, przejmuje nasz oddział chorób wewnętrznych. Działa jednak w ograniczonym zakresie.

Powiat ma też problemy z opieką nad ludźmi niesprawnymi. W Domach Opieki Społecznej wszystkich nie może ulokować, bo rodziny nie kwapią się do współfinansowania ich pobytu. A to kosztuje ok. 3 tys. zł miesięcznie. Są kolejki do Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego, który boryka się z brakiem miejsc.

Na liście osób oczekujących jest kilkudziesięciu pacjentów. Nie zanosi się, aby ich liczba zmalała. Aby pomóc ludziom zniedołężniałym, którymi nie ma się kto zająć, gmina zatrudnia opiekunki, odwiedzające swoich podopiecznych na kilka godzin dziennie. Robią zakupy, pomagają w sprzątaniu, umawiają wizyty u lekarza.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR