Stefaniak: darmowe próby generalne spektakli w teatrach dla warszawskich seniorówPAP/Rynek Seniora - 03 lipca 2018 15:16


Kandydat PSL na prezydenta Warszawy Jakub Stefaniak proponuje, by warszawscy seniorzy mogli oglądać za darmo próby generalne w stołecznych teatrach i instytucjach kultury w ramach Warszawskiej Karty Seniora.

Stefaniak w rozmowie z PAP podkreślił, że grupa warszawskich seniorów jest bardzo liczna i "niestety rośnie, ponieważ społeczeństwo się starzeje". Dodał, że wraz ze wzrostem liczby seniorów nie rosną jednak "świadczenia i różne bonusy dla nich".

Jak mówił, chciałby zadbać o to, żeby seniorzy mogli nie tylko godnie żyć, ale by byli też aktywni. - Często bywa tak, że seniorów zamyka się w czterech ścianach; oni nie wychodzą i nie funkcjonują w przestrzeni społecznej. My chcemy to zmienić i proponować kolejne rozwiązania w ramach Warszawskiej Karty Seniora - podkreślił Stefaniak.

Kandydat PSL na prezydenta stolicy przypomniał, że jego pierwszą propozycją dla seniorów są obiady za 5 zł. Program ten ma również funkcjonować w ramach Warszawskiej Karty Seniora. - Do tego dzisiaj dochodzi kolejna, czyli darmowe próby generalne w warszawskich teatrach i instytucjach kultury - oświadczył.

Wyjaśnił, że warszawscy seniorzy mogliby za darmo przyjść na próbę generalną danego spektaklu. - To jest o wiele lepsze niż dawanie zniżek, bo jeśli ktoś daje zniżkę na bilety w regularnym cyklu spektaklu, to ktoś musi pokryć koszty związane z tą zniżką. Jeżeli bilet, który normalnie kosztuje przykładowo 50 złotych, senior dostanie za 10 złotych, to ktoś przecież musi pokryć te dodatkowe 40 złotych. Wtedy (...) miasto musiałoby to pokrywać - powiedział kandydat PSL.

- My chcemy zaproponować rozwiązanie alternatywne, które nie będzie generowało kosztów, ale będzie z obopólną korzyścią. Po pierwsze będzie to korzystne dla seniorów, którzy będą mogli się uaktywnić, spędzić czas razem ze swoimi przyjaciółmi np. na spektaklu. A często bywa tak, że senior ma do wyboru - czy kupić sobie leki, czy kupić sobie bilet do teatru - zauważył Stefaniak.

Przekonywał, że program ten byłby również korzystny dla instytucji kultury. - Jeśli będą one wyrażały chęci brania udziału w takim programie, to będzie się to wiązało z tym, że miasto może w jakiś sposób dawać im bonifikaty - mówił. Dopytywany o to, jakie mogą to być bonifikaty, kandydat PSL odparł, że "jest to temat otwarty". - My w toku kampanii będziemy zachęcać przedstawicieli kultury do tego, żeby wypowiadali swoje propozycje. A już moja w tym głowa, żeby zapewnić także korzyść instytucji, która zechce w takim programie uczestniczyć - zaznaczył Stefaniak.

Stefaniak mówił wcześniej, że Warszawską Kartę Seniora będą mogły otrzymać osoby, które ukończyły 60 lat - bez względu na to, czy są emerytami, rencistami, bezrobotnymi, czy osobami pracującymi. Poza wiekiem, warunkiem będzie zameldowanie na terenie Warszawy. Taka karta uprawniałaby m.in. seniorów do codziennego korzystania z posiłku dotowanego przez miasto, za który senior zapłaciłby 5 zł. Pilotaż programu zakłada, że w każdej dzielnicy Warszawy będzie przynajmniej jeden lokal honorujący Warszawską Kartę Seniora.

Warszawska Karta Seniora miałaby być wydawana w systemie rocznym na 10 lat; byłaby wydawana jako dokument tożsamości ze zdjęciem.