Stefaniak: darmowe próby generalne spektakli w teatrach dla warszawskich seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 lipca 2018 15:16


Stefaniak: darmowe próby generalne spektakli w teatrach dla warszawskich seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kandydat PSL na prezydenta Warszawy Jakub Stefaniak proponuje, by warszawscy seniorzy mogli oglądać za darmo próby generalne w stołecznych teatrach i instytucjach kultury w ramach Warszawskiej Karty Seniora.

Stefaniak w rozmowie z PAP podkreślił, że grupa warszawskich seniorów jest bardzo liczna i "niestety rośnie, ponieważ społeczeństwo się starzeje". Dodał, że wraz ze wzrostem liczby seniorów nie rosną jednak "świadczenia i różne bonusy dla nich".

Jak mówił, chciałby zadbać o to, żeby seniorzy mogli nie tylko godnie żyć, ale by byli też aktywni. - Często bywa tak, że seniorów zamyka się w czterech ścianach; oni nie wychodzą i nie funkcjonują w przestrzeni społecznej. My chcemy to zmienić i proponować kolejne rozwiązania w ramach Warszawskiej Karty Seniora - podkreślił Stefaniak.

Kandydat PSL na prezydenta stolicy przypomniał, że jego pierwszą propozycją dla seniorów są obiady za 5 zł. Program ten ma również funkcjonować w ramach Warszawskiej Karty Seniora. - Do tego dzisiaj dochodzi kolejna, czyli darmowe próby generalne w warszawskich teatrach i instytucjach kultury - oświadczył.

Wyjaśnił, że warszawscy seniorzy mogliby za darmo przyjść na próbę generalną danego spektaklu. - To jest o wiele lepsze niż dawanie zniżek, bo jeśli ktoś daje zniżkę na bilety w regularnym cyklu spektaklu, to ktoś musi pokryć koszty związane z tą zniżką. Jeżeli bilet, który normalnie kosztuje przykładowo 50 złotych, senior dostanie za 10 złotych, to ktoś przecież musi pokryć te dodatkowe 40 złotych. Wtedy (...) miasto musiałoby to pokrywać - powiedział kandydat PSL.

- My chcemy zaproponować rozwiązanie alternatywne, które nie będzie generowało kosztów, ale będzie z obopólną korzyścią. Po pierwsze będzie to korzystne dla seniorów, którzy będą mogli się uaktywnić, spędzić czas razem ze swoimi przyjaciółmi np. na spektaklu. A często bywa tak, że senior ma do wyboru - czy kupić sobie leki, czy kupić sobie bilet do teatru - zauważył Stefaniak.

Przekonywał, że program ten byłby również korzystny dla instytucji kultury. - Jeśli będą one wyrażały chęci brania udziału w takim programie, to będzie się to wiązało z tym, że miasto może w jakiś sposób dawać im bonifikaty - mówił. Dopytywany o to, jakie mogą to być bonifikaty, kandydat PSL odparł, że "jest to temat otwarty". - My w toku kampanii będziemy zachęcać przedstawicieli kultury do tego, żeby wypowiadali swoje propozycje. A już moja w tym głowa, żeby zapewnić także korzyść instytucji, która zechce w takim programie uczestniczyć - zaznaczył Stefaniak.

Stefaniak mówił wcześniej, że Warszawską Kartę Seniora będą mogły otrzymać osoby, które ukończyły 60 lat - bez względu na to, czy są emerytami, rencistami, bezrobotnymi, czy osobami pracującymi. Poza wiekiem, warunkiem będzie zameldowanie na terenie Warszawy. Taka karta uprawniałaby m.in. seniorów do codziennego korzystania z posiłku dotowanego przez miasto, za który senior zapłaciłby 5 zł. Pilotaż programu zakłada, że w każdej dzielnicy Warszawy będzie przynajmniej jeden lokal honorujący Warszawską Kartę Seniora.

Warszawska Karta Seniora miałaby być wydawana w systemie rocznym na 10 lat; byłaby wydawana jako dokument tożsamości ze zdjęciem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR