Stolica: kandydat SLD proponuje seniorom m.in. kartę kredytową na wizytę lekarską

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 września 2018 14:41


Stolica: kandydat SLD proponuje seniorom m.in. kartę kredytową na wizytę lekarską Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szczególną opiekę miasta nad kobietami w ciąży oraz ofiarami przemocy domowej, a także seniorami i dziećmi zaproponował w poniedziałek (10 września) kandydat SLD na prezydenta Warszawy Andrzej Rozenek.

Rozenek oświadczył na wstępie spotkania w warszawskiej restauracji "Słoik", że dla SLD "są ważniejsze rzeczy od budowania kolejnych apartamentów, czy też biurowców". - Jest to człowiek i to, jak miasto może ludziom pomagać - podkreślił. Przypomniał, że jego hasłem jest "Miasto społeczne Warszawa".

Odnosząc się do "polityki senioralnej w Warszawie" Rozenek zwrócił uwagę, że w stolicy jest ok. 360 tys. osób w podeszłym wieku. Jak dodał, seniorzy "cieszą się pewnymi dobrodziejstwami, bo mają na przykład Uniwersytety Trzeciego Wieku". Jednak, zauważył, "po praskiej stronie to tak dobrze nie funkcjonuje". Jergo zdaniem należy to zmienić. Zaproponował także wybudowanie "nowoczesnych domów opiekuńczych", w których seniorzy będą mogli zamieszkać. - Na początek planujemy po jednym takim domu na każdą dzielnicę - poinformował Rozenek.

Zdaniem kandydata lewicy "trzeba pomyśleć o ludziach, którzy są chorzy na Alzheimera i Parkinsona". - Chcemy pomóc osobom chorym na Alzheimera i Parkinsona i wybudować dwa domy - jeden po prawej, drugi po lewej stronie Wisły - ze specjalistyczną opieką; do tego dwa przejściowe domy". Do "przejściowych domów opieki" chorych przekazywałyby na tydzień bądź dwa ich rodziny, które w tym czasie mogłyby udać się np. na urlop czy wakacje z dziećmi.

Rozenek mówił także o swoich pomysłach na przeciwdziałanie "wyłudzaniu mieszkań" od osób starszych i skrytykował tzw. odwróconą hipotekę. - Chcemy, żeby miasto zastąpiło banki, żeby miasto zaproponowało ludziom w podeszłym wieku nowe mieszkania, ale w ich okolicy na tej samej ulicy, a być może nawet w tym samym domu - powiedział.

Dodał, że nowe, mniejsze mieszkania, byłyby znacznie tańsze w utrzymaniu i dostosowane do potrzeb lokatorów. Ponadto miasto wypłaciłoby różnicę w cenie między mieszkaniami, co seniorom pozwoliłoby zdobyć środki np. na - jak powiedział - "godne życie, na to żeby zapłacić za lekarza".

Wspomniał także o karcie kredytowej na 200 zł dla seniorów, aby mogli to przeznaczyć np. na pilną wizytę u lekarza specjalisty, zamiast czekać w długiej kolejce. - Nie kolejne wiadukty, nie kolejny polbruk, nie beton wzdłuż Wisły, tylko człowiek jest najważniejszy - oświadczył. - Jeżeli zadbamy o człowieka, zadbamy o emerytów, o kobiety, o dzieci, to będzie to miasto szczęśliwe - podkreślił Rozenek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR