Stolica przyjazna osobom niepełnosprawnym?
Autor: RZ, PAP/Rynek Seniora   29 sierpnia 2014 21:24

Warszawa staje się coraz bardziej przyjazna dla osób niepełnosprawnych; miasto sukcesywnie walczy z barierami architektonicznymi, ułatwia dostęp do placówek kulturalnych i urzędów - przekonują stołeczni urzędnicy.

Z informacją prezydent stolicy o realizacji programu "Warszawa Miasto bez barier" w latach 2013 i 2014 radni zapoznali się na czwartkowej (28 sierpnia) sesji Rady Warszawy.

- W tym roku środki rozdysponowane przez Biuro Pomocy i Projektów Społecznych na programy na rzecz osób niepełnosprawnych wyniosły już prawie 5 mln zł, tylko w pierwszym półroczu działania dofinansowane przez miasto objęły ok. 4,5 tys. osób niepełnosprawnych zamieszkałych w Warszawie. Mamy przekonanie, że te działania przyczyniają się do wzrostu jakości życia osób niepełnosprawnych i zapewniają mieszkańcom Warszawy należyte wsparcie w zakresie terapii, rehabilitacji i opieki psychologicznej - mówiła zastępczyni dyrektora Biura Irena Chmiel.

Dodała, że stołeczne centrum osób niepełnosprawnych, które funkcjonuje od 2008 r., i w którym skoncentrowane są wszystkie działania urzędu miejskiego dotyczące pomocy niepełnosprawnym, obsługuje rocznie ok. 15 tys. osób.

Z informacji zaprezentowanych przez przedstawicielkę ratusza wynika, że 96,5 proc. taboru obsługującego warszawskie linie autobusowe to przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych autobusy niskopodłogowe. Gorzej jest z tramwajami - tylko 40 proc. z nich umożliwia wygodne podróżowanie osób na wózkach inwalidzkich. Miasto zapewnia za to specjalistyczny transport samochodowy - miesięcznie wykonywanych jest średnio ponad 2 tys. takich kursów, z przewozów korzysta ok. 400 osób niepełnosprawnych.

W rejestrze warszawskiej mapy barier architektonicznych, którą od 2011 koordynuje magistrat we współpracy z organizacjami pozarządowymi znajduje się obecnie ok. 900 miejsc o ograniczonej dostępności.

Jak wyjaśniła Chmiel rejestr służy "prezentacji dobrych praktyk i ustaleniu priorytetów przy bieżących remontach ulic, placów i innych miejsc w przestrzeni publicznej i dopilnowaniu, by remonty prowadziły do usuwania barier i zwiększania dostępność dla osób niepełnosprawnych". - W bieżącym roku przeznaczono dodatkowy mln zł, za który jeszcze do końca 2014 r. powinno udać się usunąć ok. 200 drobnych, ale uciążliwych utrudnień - zapewniła.

Dyrektor miejskiego Biura Kultury Tomasz Thun-Janowski dodał, że w ramach programu "Kultura bez barier" miasto dofinansowuje audiodeskrypcję oraz napisy, które służą osobom niepełnosprawnym podczas spektakli teatralnych, projekcji filmów i na wystawach. - Od 2008 r. w Warszawie ponad 50 spektakli zostało przygotowanych do odbioru przez osoby niepełnosprawne - podsumował.

Chmiel zapowiedziała, że magistrat przygotowuje się do okresowej ewaluacji uchwalonego w 2009 roku miejskiego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych - na początku przyszłego roku mają być gotowe wnioski z oceny jego realizacji.

Zaznaczyła też, że odbiorcami części działań skierowanych do osób z niepełnosprawnością są wszyscy mieszkańcy Warszawy.

- Likwidacja barier jest korzystna także dla rodziców poruszających się z małymi dziećmi w wózkach, a także osób starszych. Grupy te korzystają też z udogodnień w komunikacji, a osoby starsze chętnie sięgają po audiodeskrypcję w obiektach kulturalnych. Wszyscy mieszkańcy są także beneficjentami programu e-urząd, dzięki któremu można załatwić urzędowy sprawy przez internet, bez wychodzenia z domu - zauważyła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.