Strategia "Polityki społecznej wobec osób starszych 2030" przyjęta przez Komitet Stały RM

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 września 2018 12:24


Strategia "Polityki społecznej wobec osób starszych 2030" przyjęta przez Komitet Stały RM Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w czwartek dokument "Polityka społeczna wobec osób starszych do roku 2030" - poinformowała w piątek (21 września) podczas posiedzenia RDS wiceminister RPiPS Elżbieta Bojanowska. Dodała, że dokument wyznacza kluczowe kierunki polityki senioralnej.

Rada Dialogu Społecznego debatowała w piątek m.in. na temat działań rządu i partnerów społecznych na rzecz aktywnego starzenia się społeczeństwa.

Bojanowska podkreśliła, że "jesteśmy świadkami znaczących zmian, jakie zachodzą w strukturze demograficznej naszego społeczeństwa". Dodała, że jest to związane m.in. ze spadkiem urodzeń i wydłużaniem się przeciętnego dalszego trwania życia.

- Dzisiaj w Polsce mamy około 20 proc. osób w wieku 65 lat i więcej, natomiast w roku 2050 zgodnie z prognozą GUS-u, tych osób będzie powyżej 40 proc. - powiedziała wiceminister.

Podkreśliła, że w celu wyznaczenia kluczowych kierunków polityki senioralnej przygotowany został dokument strategiczny "Polityka społeczna wobec osób starszych do roku 2030 - bezpieczeństwo, uczestnictwo, solidarność". - Dokument ten wczoraj został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów - poinformowała wiceminister.

Jak zaznaczyła, jest to pierwszy rządowy dokument, który uwzględnia szczegółowe rozwiązania we wszystkich najważniejszych sferach życia osób starszych, m.in. w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia, przeciwdziałania samotności, aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, a także dostosowania infrastruktury do potrzeb i możliwości takich osób.

- Dokument składa się z siedmiu obszarów, które są skierowane do osób starszych, także do osób starszych niesamodzielnych. Po raz pierwszy w dokumencie rządowym podejmujemy kwestie niesamodzielności i kierujemy konkretne działania do osób starszych niesamodzielnych oraz ich opiekunów - powiedziała wiceminister.

Bojanowska stwierdziła, że sytuacja osób starszych na rynku pracy od lat stale się poprawia. - Wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55-64 w roku 2017 wynosił 48,3 proc. i był wyższy od tego w roku 2016 o 2,1 proc. - podała. Dodała, że stopa bezrobocia osób w wieku 55-64 lata spada z 10,3 proc. w roku 2013 do 4,9 proc. w roku 2017.

Wśród działań na rzecz osób starszych wiceminister wymieniła m.in. program "Opieka 75 plus", który jest realizowany przez samorządy i polega na świadczeniu usług opiekuńczych dla seniorów w miejscu zamieszkania. Wskazała także na wsparcie samorządów w budowie sieci domów dziennego pobytu i klubów "Senior Plus".

Z kolei partnerzy społeczni przedstawili rekomendacje, które dotyczyły m.in. organizacji czasu pracy starszych pracowników, zwiększenia częstotliwości badań w ramach medycyny pracy, zorganizowania seminarium dotyczącego praktyk z zakresu strategicznej oceny demograficznej w przedsiębiorstwach. Pracodawcy zwrócili natomiast uwagę na trudności związane ze zdefiniowaniem osoby starszej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR