
Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w czwartek dokument "Polityka społeczna wobec osób starszych do roku 2030" - poinformowała w piątek (21 września) podczas posiedzenia RDS wiceminister RPiPS Elżbieta Bojanowska. Dodała, że dokument wyznacza kluczowe kierunki polityki senioralnej.
Rada Dialogu Społecznego debatowała w piątek m.in. na temat działań rządu i partnerów społecznych na rzecz aktywnego starzenia się społeczeństwa.
Bojanowska podkreśliła, że "jesteśmy świadkami znaczących zmian, jakie zachodzą w strukturze demograficznej naszego społeczeństwa". Dodała, że jest to związane m.in. ze spadkiem urodzeń i wydłużaniem się przeciętnego dalszego trwania życia.
- Dzisiaj w Polsce mamy około 20 proc. osób w wieku 65 lat i więcej, natomiast w roku 2050 zgodnie z prognozą GUS-u, tych osób będzie powyżej 40 proc. - powiedziała wiceminister.
Podkreśliła, że w celu wyznaczenia kluczowych kierunków polityki senioralnej przygotowany został dokument strategiczny "Polityka społeczna wobec osób starszych do roku 2030 - bezpieczeństwo, uczestnictwo, solidarność". - Dokument ten wczoraj został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów - poinformowała wiceminister.
Jak zaznaczyła, jest to pierwszy rządowy dokument, który uwzględnia szczegółowe rozwiązania we wszystkich najważniejszych sferach życia osób starszych, m.in. w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia, przeciwdziałania samotności, aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, a także dostosowania infrastruktury do potrzeb i możliwości takich osób.
- Dokument składa się z siedmiu obszarów, które są skierowane do osób starszych, także do osób starszych niesamodzielnych. Po raz pierwszy w dokumencie rządowym podejmujemy kwestie niesamodzielności i kierujemy konkretne działania do osób starszych niesamodzielnych oraz ich opiekunów - powiedziała wiceminister.
Bojanowska stwierdziła, że sytuacja osób starszych na rynku pracy od lat stale się poprawia. - Wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55-64 w roku 2017 wynosił 48,3 proc. i był wyższy od tego w roku 2016 o 2,1 proc. - podała. Dodała, że stopa bezrobocia osób w wieku 55-64 lata spada z 10,3 proc. w roku 2013 do 4,9 proc. w roku 2017.
Wśród działań na rzecz osób starszych wiceminister wymieniła m.in. program "Opieka 75 plus", który jest realizowany przez samorządy i polega na świadczeniu usług opiekuńczych dla seniorów w miejscu zamieszkania. Wskazała także na wsparcie samorządów w budowie sieci domów dziennego pobytu i klubów "Senior Plus".
Z kolei partnerzy społeczni przedstawili rekomendacje, które dotyczyły m.in. organizacji czasu pracy starszych pracowników, zwiększenia częstotliwości badań w ramach medycyny pracy, zorganizowania seminarium dotyczącego praktyk z zakresu strategicznej oceny demograficznej w przedsiębiorstwach. Pracodawcy zwrócili natomiast uwagę na trudności związane ze zdefiniowaniem osoby starszej.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych