Strażacy: czujka czadu i dymu może uratować życie

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 listopada 2016 11:33


Strażacy: czujka czadu i dymu może uratować życie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Montaż w domach czujek czadu i dymu zwiększa szansę na uratowanie życia - przypominają strażacy w związku z kampanią "Czad i ogień. Obudź czujność". To akcja MSWiA, która ma zwiększyć świadomość społeczną zagrożeń w okresie grzewczym.

Z danych MSWiA wynika, że w ostatnim sezonie grzewczym, czyli od września 2015 r. do marca 2016 r., w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło w Polsce 50 osób, a 2,2 tys. zostało poszkodowanych.

W poniedziałek w Białymstoku odbyła się konferencja inaugurująca kampanię "Czad i ogień. Obudź czujność" w regionie.

- Czad jest groźny, bo jest niewidoczny, jest bezwonny, bezbarwny - jego nie widać, nie słychać i nie czuć - dlatego mówimy, że jest to groźny, bo podstępny zabójca - mówił wiceszef resortu Jarosław Zieliński.

Podkreślał, że mimo, iż liczba ofiar maleje (w sezonie grzewczym 2010-11 od zatrucia tlenkiem węgla zmarło ponad 100 osób), to wciąż bardzo ważne jest zwiększanie świadomości ludzi, pokazywanie im, jak się bronić przed czadem.

Kampania ma bowiem również popularyzować użycie czujek dymowych i czujników tlenku węgla. Rzecznik podlaskich strażaków Marcin Janowski powiedział dziennikarzom, że w pierwszej kolejności powinny montować je osoby, które mieszkają w domach z systemem grzewczym na paliwo stałe, czyli na węgiel, drzewo, gaz czy olej opałowy.

Zaznaczył jednak, że do pożarów i zatruć tlenkiem węgla może dochodzić w każdym mieszkaniu, kiedy ludzie włączają elektryczne urządzenia dogrzewające czy kuchenki gazowe, a mają niesprawną wentylację czy też nie wietrzą mieszkania.

Janowski przyznał, że ludzie coraz częściej montują czujki, a strażacy otrzymują coraz więcej sygnałów z alarmów czujek. Przypomniał, że kilka lat temu podlascy strażacy przeprowadzili akcję montażu ponad 1 tys. czujek dymu i tlenku węgla w domach i - jak dodał - liczba alarmów wzrosła nawet do kilkudziesięciu w sezonie grzewczym.

- Liczymy na to, że więcej czujek przełoży się na większą liczbę alarmów, a taki alarm to przede wszystkim uratowane zdrowie i życie - mówił Janowski. Dodał, że alarm oznacza, iż pożar się nie rozwinął, a zadaniem strażaków w takim przypadku jest jedynie sprawdzenie pomieszczeń i zidentyfikowanie źródła zagrożenia. - Na pewno nie jest to sytuacja, w której dochodzi do bezpośredniego zagrożenia życia, bo czujka w tym momencie chroni życie - dodał.

Strażacy wciąż przypominają o poprawnym użytkowaniu urządzeń grzewczych, czyszczeniu przewodów kominowych i wentylacyjnych, ale też i o wietrzeniu mieszkań.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze - pogotowie ratunkowe, straż pożarną, ewentualnie pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.

Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców i właścicieli obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

W ramach kampanii "Czad i ogień. Obudź czujność" ministerstwo przygotowało spoty radiowe, a w szkołach realizowane będą programy wskazujące dzieciom i młodzieży na zagrożenia, m.in. przygotowano konkurs dotyczący problemu tlenku węgla. Kampania informacyjna ma być także przeprowadzona w mediach społecznościowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR